Evde Peeling Nasıl Hazırlanır?

Her cilt tipinin ve vücudun her bölgesinin ihtiyacı farklıdır. Bakım rutinimizi bunlara göre belirleriz. Bakım rutinimizi belirlediğimiz gibi kendimize uygun bir peeling seçerek, cildimizi yenileyebilir, nemlendirebilir, aydınlatabilir hatta kas ağrılarımızdan bile kurtulabiliriz. Haftada 2 kereden fazla yapımı sakıncalıdır. Ölü deriden arındırırken taze deriyi çizebilir, tahriş edebilirsiniz. Cildinize bu konuda zaman verin ve asla tahriş olmuş ve sivilceli cilde peeling uygulamayın.

Önce ihtiyaçlarımıza ve vücudumuz hangi bölgesinde kullanacağımıza göre granüllü malzemeyi seçeriz.

Şeker: Glikolik asit ve AHA yönünden fazlaca zengindir. Bu iki madde genellikle pahalı kozmetiklerin içinde kullanılır. Yüz, vücut, dudak peelinginde kullanılanılır.

Tuz: Anti bakteriyel özelliği bulunur. Cildi hızlı yenilenmesini destekler. Kuru ciltlere pek uygun değildir. Ayaklardaki ağrıları alır, kokuyu önler. Bacaklardaki kas ağrılarını hafifletir.

Kahve: İçindeki kafein cildin canlamasını, yenilensini sağlar. İyi bir selülit karşıtıdır. Aromaterapik etkisi bulunur. İçindeki yağlar cildin nemlenmesini sağlar.

Pirinç Unu: Pirinç asyalı kadınlartarafından yüzyıllarca cildi beyazlatması için kullanılmıştır. Cildi nemlendirir, besler. Peeling yaparken pirinç kullanarak cildinizin aydınlamasını sağlayabilirsiniz.

Zerdeçal: Sivilceli cilde maskesi iyi gelmektedir. Ama sivilceli cilde peeling yapmak sakıncalıdır. Zerdeçalı sivilce lekeleri için peeling olarak kullanabilirsiniz. Anti bakteriyal ve anti fungallerdir. Cildi aydınlatır.

Kum: Her ne kadar evda bulunmasa da yazın ulaşımı kolaydır. Bacaklardaki batıklara ve sırta uygulanabilir. Yüz için uygun değildir.

Üzüm çekirdeği tozu: E ve C vitamininden çok daha fazla antioksidan içeren üzüm çekirdeği, iyi bir yaşlanma karşıtı, ciltteki pütürlerin giderilmesine yardımcıdır.

Tarçın: Tarçın içindeki uçucu yakıcı yağlarla dudakları dolgunlaştırır. Yüzde hassas ciltler için pek uygun değildir, normal ciltlerde de hassasiyet yaratabilir.

Bu granül halindeki maddeleri çeşitli malzemelerle karıştırarark size en uygun peelingi elde edebilirsiniz. Sıkı ve dinlenmiş bir cilt için yoğurt, salatalık suyu veya rendesini tercih edebilirsiniz. Yağdan arındırımış berrak bir cilt için limon, sirke, neme doymuş, dolgun bir cilt görünümü için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, badem yağını, aydınlanmış  bir cilt görünümü için ise süt, bal gibi malzemeler kullanablirsiniz.

Vücuttaki kas ağrılarının olduğu bölgelere hazırladığınız peelinge birkaç damla nane, okaliptüs, lavanta yağı kasların rahatlamasına yardımcı olurken aromaterapik etkisini arttırabilirsiniz.

Yorum Yapınız