Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ellerimiz en çok göz önünde olan organlarımızdır. Bu nedenle el ve tırnak bakımı çok önemlidir. Ayrıca sağlığımız için tırnaklarımıza bakım yapmalıyız. Aksi takdirde oluşabilecek tırnak hastalıkları oldukça acılı hastalıklar olabilmektedir.

Genellikle tırnak bakımı için güzellik merkezlerine gideriz. Oldukça fazla para harcayarak tırnak bakımı yaptırırız. Ayrıca tırnak sağlığını bozan hastalıkların birçoğu temiz olmayan bakım malzemelerinden bulaşmaktadır. Fakat tırnaklarımıza evde bakmak mümkün ve oldukça kolaydır. Tırnaklarımıza evde yapabileceğimiz bakım işlemlerine değinecek olursak:

Tırnak temizliği

Bakımlı tırnaklar için yapılacak ilk işlem temizliktir. İlk olarak tırnaklarınızda oje varsa temizlemelisiniz. Bu işlemi her zamanki gibi asetonla yapabilirsiniz. Fakat aseton tırnaklarınızın kurumasına neden olacaktır. Tırnaklarınızı asetonla temizledikten sonra badem yağı veya arzu ettiğiniz bir nemlendirici kremle nemlendirebilirsiniz.

Koyu renk ojelerin tırnaklarınızdan çıkması zor olur. Bu nedenle koyu renk ojeleri sürmeden önce parlatıcı sürmenizi öneririz.

Ayrıca sürekli oje kullanmak tırnaklarınıza hava aldırmaz ve kimyasal içeriği nedeni ile bir süre sonra tırnaklarda sararmalar olur. Öncelikli amacınız mümkün oldukça bu duruma engel olmak olmalıdır. Yani tırnaklarınızı dinlendirmeli ve ojesiz geçirebileceğiniz zamanları değerlendirmelisiniz. Fakat sararmış tırnaklarınıza temizledikten sonra limon sürerek beyazlatabilirsiniz. Bu işlemi her temizlikten sonra yapabilirsiniz. Zamanla beyazladığını göreceksiniz.

Tırnak kesimi

Bu işlem tırnak bakımının en önemli kısmıdır. Her şeyden önce kullanacağınız tırnak makasınız size özel olmalıdır. Tırnak mantarı gibi tedavisi zor ve uzun süren sorunlarla karşılaşmanıza engel olmak için çok önemli bir noktadır. Tırnak kesimini banyo sonrası yapabileceğiniz gibi istediğiniz zaman nemlendirme yaptıktan sonra yapabilirsiniz.

Tırnaklarınızı kesme işlemini çok derin olmayacak ve düzgün şekilde yapmanız önemlidir. Yanlış tırnak kesimi tırnak batmalarına, tırnak eti kanamalarına sebebiyet verebilir.

Tırnakları törpüleme

Özellikle tırnaklarınızın hoş görüntüye kavuşması için tırnak törpüleme önemli bir işlemdir. Tırnağa şekil vermek için uygulanan törpünün sertliği önemlidir. Çok sert törpüler tırnağınıza zarar verebilir.

Törpüleme işlemi ile tırnağınıza küt ya da yuvarlak olarak şekil verebilirsiniz.

Manikür işlemi

Bu işlem yapılırken kesilen ve kanayan tırnak etleriniz, tırnaklarınızı hastalıklardan korumaktadır. Fakat manikür sırasında yapılan bu işlem hastalıklara neden olabilir. Manikür işlemi sırasında tırnak etlerinizin kesilmesi sakıncalıdır.

Ancak evinizde ellerinizi iyice nemlendirdikten sonra kütikül temizleyici kremler kullanarak tırnaklarınızı güzelleştirebilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra mümkün olduğunca tırnaklarınızı dinlendirmenizi öneriyoruz. Tırnaklarınız ne kadar az ojeye maruz kalırsa sağlığınız için o kadar iyi olur.

Give a Comment