Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Profesyonel kişiler ve cilt tipine uygun cihazlarla yapılan lazer epilasyonlar, istenmeyen tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmayı sağlıyor. Genital bölge de dahil olmak üzere vücudun her yerine uygulanabilen lazer epilasyonlar, kıl yapısına bağlı olarak ortalama 7-8 seansta kalıcı sonuçlar alınabiliyor.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer, tek dalga boyunda yoğunlaştırılmış ışındır. Çeşitli dalga boyundaki lazer ışınları, koyu renk maddeler ile temas ettiğinde, enerjilerini maddeye aktararak ısı enerjisi yaratır. Deri, saçlar, kıllar ve vücudun bazı bölümlerinde koyu renk oluşumundan melanin adı verilen renk pigmentleri sorumludur. Lazer ışınları, kıl köklerinde yer alan melanin tarafından tutulur ve ortaya çıkan ısı ile kıl kökleri tahrip edilir. Kıl köklerindeki melanin pigmentleri, cilde göre daha yoğundur. Bu nedenle uygulama esnasında lazer ışınları, cilde zarar vermez.

Genital bölgeye lazer epilasyon nasıl yapılır?

Cilt tipine ve kıl yapısına göre uygun cihaz seçimi, epilasyondan alınacak sonuçları belirler. Farklı dalga boyundaki lazer cihazları arasında en yaygın olanları; Alexandrite, Diod ve Nd:Yag‘dır.

Alexandrite: Düşük dalga boyuna sahiptir. 755 nm derinliğe nüfuz edebilir. Açık ten rengine sahip, koyu renk tüyleri olan kişilerde etkilidir. Esmer tenli kişiler için uygun değildir.

Diod: Alxandrite ile kıyaslandığında daha uzun dalga boyu ile çalışır. 810 nm derinliğe nüfuz edebilir. Bronzlaşmış ciltler de dahil olmak üzere esmer kişilere uygulanabilir.

Nd:YAG: Alexandrite ve Diod yöntemlerine göre daha uzun dalga boyuna sahiptir. 1064 nm derinliğe nüfuz edebilir. Çok koyu tenli kişilerde bile uygulanabilir.

Genital bölgeye lazer epilasyon kaç seans sürer?

Lazer epilasyonda birden fazla seans gerekir. Bunun nedeni ise bütün kıl köklerinin aynı anda aktif fazda olmamasıdır. Aktif faz, kılın gelişmeye devam ettiği dönemi ifade eder. Pasif dönemde yani gelişimini tamamlamış kıl köklerinde lazer ışınları etki etmez.

Lazer seansları ve seans arası süreler kişinin kıl yapısına göre değişiklik gösterir. Genel olarak 40 gün arayla uygulanan, 6-7 seans ile tatmin edici sonuçlar alınabilir. Genital bölgedeki seans süresi ise kıl yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 15 dakikadır. Seans esnasında acıyı önlemek için cihaz üzerinden soğutucu ya da cilt üzerine uygulanan acı azaltıcı jel/ krem kullanılabilir. Seanslardan en az 1 ay önce kökten alma işlemlerine (ağda, cımbız, vb.) son vermek ve brozlaşmaktan kaçınmak önemlidir.

Give a Comment