Göğüs Sarkması Nasıl Engellenir?

Göğüs

Hamilelik, emzirme, yaşlanma, ani kilo alma ve kilo verme gibi birçok etken kadınlarda göğüslerde sarkmaya neden olmaktadır. Ayrıca göğüslerin içinde bulunan yağ dokusu sarkmaya meyillidir. Göğüslerde yağ dokusu fazla olduğunca sarkmalar meydana gelmektedir. Oysa kas dokuları sarkmamaktadır. Bu yüzde evde göğüslerinize zaman ayırarak kas dokusunu fazlalaştırmanız gerekecektir.
Peki göğüs sarkması nasıl engellenir? Neler yapmak gerekir?

  • Şınav çekmek ilk başlarda zor olsa da kişi zamanla şınava alışacaktır. Göğüsler için en yararlı egzersizlerden birisi şınav çekmedir. Şınav göğüs kaslarını geliştireceğinden sarkmaya engel olacaktır. Şınav başlarda kişiyi zorlar. Bu yüzden şınava alışana kadar dizlerinizden destek alarak şına çekebilirsiniz.
  • Vücudunuzun diğer kısımları gibi göğüslerinizin de masaja ihtiyacı vardır. Avuç içlerinizle göğüslerinizi tutup hafif masajlar yapın. Birkaç kez göğüslerinizi aşağı ve yukarı doğru çekip bırakın.
  • Göğüslerinizin sarkmasını engellemek için bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz. Bu bitkisel yağların başında çörek otu yağı ve zeytinyağı gelmektedir. Yağlardan birini avuç içinize bir miktar dökün. Daha sonra göğüslerinize hafif masaj yaparak yağı iyice yedirin. Her iki yağ da göğüslerin sarkmasına engel olmaktadır.
  • Zaman zaman şok etkisi yaratmak göğüslerin sarkmasını engellemektedir. Haftada birkaç kez duşa girdiğinizde önce sıcak suyla göğüslerinizi yumuşatın. Daha sonra üzerine soğuk su dökün. Sonra tekrar sıcak ve tekrar soğuk su dökerek uygulamayı tamamlayın. Şok etkisi göğüslerdeki kan dolaşımını hızlandıracağından göğüslerinizin sarkmasını engelleyecek, göğüslerinizi dikleştirecektir.
  • Yanlış duruş bozuklukları da göğüslerin sarkmasına neden olmaktadır. Dik durmadığınız, omuzlarınızın öne düştüğü zamanlarda göğüslerinizde de sarkmalar meydana gelir. Bu yüzden her zaman dik oturmalı ve dik yürümelisiniz.
  • İleriki yaşlarda kadınların göğüs sarkması yaşamalarının en büyük sebeplerinden birisi yanlış sütyen seçimidir. Kendinize ne bir beden büyük ne de bir beden küçük sütyen almalısınız.
  • Egzersiz yapmak ve ağırlık çalışmak göğüslerin sarkmasını engellemektedir. Her gün sırt üstü yere uzanın ve ellerinize 2 kiloluk ağırlıklar alın. Ağırlıkları indirip kaldırın. Ağırlık çalışmak göğüs kaslarınızı çalıştıracağından sarkmaları engelleyecektir.
  • Şınav çekme işine ellerinizi duvara koyarak da yapabilirsiniz. Önce ağırlığınızı ellerinizin üzerine verin, ardından kollarını gerin. Böylece göğüslerinizin sarkmasını engelleyebilirsiniz.

Give a Comment