Göz Altı Morluklarını Geçirmenin Yolları

Çil

Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, stres, zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol gibi) ve fazla tuz tüketimi göz altında morlukların oluşmasına sebep olabilir. Regl dönemi, hamilelik ve alerjiler de bu oluşumların sebepleri arasında sayılabilir.

Göz altındaki mor halkaları azaltmak için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Kahve, sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar azaltılmalı veya tamamen bırakılmalıdır. Sağlıklı yiyeyecekler tüketilmeli, sabah kahvaltıları düzenli yapılmaya özen gösterilmelidir. Düzenli bir şekilde su içmek göz altı morluklarının giderilmesinde önemlidir. Su, cilt lekelerinin kaybolmasına olanak sağlar, cildi diri tutar ve gençleştirir.

Göz altı morarmalarından kurtulmak için krem veya diğer farklı kimyasal ürünler kullanılabilir. Fakat kullanılan bu kimyasal ürünler ile cilt dokusuna zarar da verilebilir. Bunun yerine bitkisel çözümler ile hem daha kısa sürede hem de cilde herhangi bir zarar vermeden kurtulmak mümkündür.

Göz altı morlukları için bitkisel bakım önerileri

Papatya çayı göz çevresine uygulanmadan önce patates rendelenip püre kıvamına getirilmelidir. Ardından göz çevresinde 1 saate yakın bekletilmelidir. Beklettildikten sonra papatya çayı ile yüz yıkanır.
Bir tutam ebegümeci ile birkaç çay kaşığı süt karıştırılmalı ve göz çevrenize uygulanmalıdır. Ardından 15 dk sonra yüz yıkanabilir. Bu karışım yaklaşık 1 ay kadar uygulanabilir.
İncir ikiye aylırıp göz altında 15 dakika kadar bekletilmelidir. Daha sonra yüz yıkanabilir.
Elma rendelenmeli ve elmanın suyu sıkılmalıdır. Daha sonra içerisine bir çay kaşığı Türk kahvesi eklenmelidir. Bu karışım bir gazlı bezin arasına yerleştirilir ve göz altı çevresine uygulanır. Haftada 3 gün tekrarlanabilir.
Salatalık ince bir şekilde dilimlenmelidir. Dilimlenen salatalıklar göz çevresinde 15 dakika kadar bekletildikten sonra yüz yıkanır. Her gün uygulanabilir.
Limon ve domates suyunu karıştırılır. Burada limon ve domates suyunu eşit miktarda ayarlamaya özen gösterilmek gerekir. Karışım sorunlu bölgeye sürülür. 1 hafta boyunca günde 2 kez uygulayanabilir.
10-15 adet nane yaprağını dilimlenir ve göz altına yerleştirilir. 20 dakika kadar bekletildikten sonra yüz yıkanır. Bu uygulama günde 2 kez denenebilir.
1 adet patates, 5-6 adet nane blenderla püre haline getirilmelidir. Hazırlanan bu karışım göz altına sürülmelidir. Göz altında 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra yüz yıkanabilir.

Give a Comment