Göz Çevresi Kremi Nedir?

Gözler yüz yapısı içinde dikkati en fazla çeken bölgedir. Gözü çevreleyen deri çok hassas olduğundan ilk yaşlanma belirtileri burada başlar. Genetik olarak belli özellikler taşıyan göz çevresi çevresel etkenler, güneş, bazı hastalıklar, aşırı mimik yapma ve sigara dumanına bağlı olarak daha kolay yıpranır.

Göz çevresi bakımı günlük rutin bakım içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Cilt yapısına uygun düzenli olarak kullanılacak kremlerle burada oluşabilecek hasarların önüne geçmek ya da yavaşlatmak mümkün.

Göz çevresi kremi nasıl kullanılır?

Göz çevresi kremi kullanmaya başlarken öncelikle kişinin yaşı, cildin yapısı, nem durumu olmak üzere çeşitli faktörlere dikkat etmek gerekir. Bunun dışında göz altı torbaları, morluklar ve göz çevresinin yapısına bağlı kırışıklıklar olması da dikkat edilecek unsurlar arasındadır. Bu kremlerden yeteri kadar verim alabilmek için kullanılacak kremin içeriğinde yer alan maddelerin bu sorunlu olan bölgelere iyi gelecek yapıya sahip olmaları oldukça önemli.

Yaşa göre göz çevresi bakımında kullanılacak kremlerin özellikle genç yaşta oluşan kırışıklıklar için su bazlı ve hafif kremler olmasına dikkat edilmelidir. İleri yaşlarda ise yaşlanmaya bağlı olarak oluşan sorunlar için yaşlanma karşıtı, hücre yenilenmesini sağlayan ve buradaki yapıyı onarıp toparlayacak anti-aging içerikli olması önemli.

Göz altı morlukları ve torbalanmalarında sorun biraz genetik yapıyla ilgili olsa da yorgunluk ve uykusuzluk da oldukça etkilidir. Bu nedenle burada kullanılacak kremlerin kan dolaşımını hızlandırıcı, bu bölgedeki eksilen oksijeni artırıcı özellikleri olan kremler olması gerekir.

Göz çevresi kremini kullanırken ölçü bir fındık büyüklüğünü geçmemelidir. Parmak ucuna ya da pamuklu çubuğa alınacak krem gözlere değdirilmeyecek bir şekilde göz ucunun altından başlayarak göz ucuna kadar alt ve üst göz kapaklarına sürülmelidir. Üst kısımda kullanırken kaş altına da dokundurarak kaş hizasını geçecek şekilde yayılmalıdır. Daha sonra nazik hareketlerle hafifçe parmak uçlarıyla masaj yaparak iyice dağılımı sağlanmalıdır.

Göz çevresi kremi kullandıktan sonra kremin cilde nüfuz etmesi için biraz zaman verilir. Herhangi bir kozmetik ürünü ya da makyaj malzemesi kullanılacaksa en az 15 dakika beklendikten sonra yapılmalıdır.

Göz çevresi kreminin ömrünü ve etkinliğini uzatmak için buzdolabı gibi serin ve kuru alanlarda saklamak daha faydalı olacaktır.

Give a Comment