Göz Çevresi Maskesi Nasıl Seçilir?

Cilt bakımında önemli bir yere sahip olan göz çevresi bakımı belki de en hassas cilt bölgesi olması özelliğiyle ekstra bakım, bilgi ve donanım gerektiren bir noktadır. Göz çevresinin diğer cilt yüzeylerine kıyasla daha ince olması, çabuk kırışmasına zemin hazırlar. Bu nedenle devamlı nemlendirilmeli, doğru ürünlerle bakımı yapılmalıdır.

Göz çevresi bakımının yapıldığı ürünlerin başında göz çevresi için uygulanan maskeler gelir. Bu maskeleri seçerken cilt tipine, yaşa ve cildin hassasiyet derecesine dikkat edilmelidir.

Göz Çevresi Maskeleri Nasıl Seçilmelidir?

Göz çevresi maskesi seçerken dikkat edilmesi gereken ilk ayrıntı uygulanacak maskenin ana maddesinin ne gibi özelliklere sahip olduğudur. Örneğin havuç, oldukça fazla karoten içerir. Karotenin özelliği de hassas ciltlere oldukça doyurucu bakım özelliği sunması ve kırışıklıkları azaltıcı özellik göstermesidir. Bu nedenle göz çevresi için havucun bulunduğu maskeler gayet ideal maskelerdir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir ayrıntı da bulunduğunuz yaştır. Eğer ileri yaş olarak tabir edilen bir cilt için göz çevresi maskesi seçilecekse muzun kullanıldığı maskeler ideal maskelerdir. Çünkü muz, yaşlanma etkilerini azaltarak cildi koruma özelliğine sahip bir meyvedir. Üstelik her cilt tipi için kullanılabilir özellik gösterir.

Göz çevresi en çabuk kırışan ve yorgunluğu belli eden bölge olarak bilinir. Bu nedenle antioksidan içerikli maskeler erken yaşlanmayı geciktirdiği için sigara içenlere ve yoğun bir iş hayatı olanlara göz çevresi için lahana maskesi önerilir. Göz çevresine uygulanan ürünlerin içinde en fazla antioksidan içeren ürün lahanadır.

Göz çevresinde oluşmuş yorgunluk ya da uzun süre ekrana bakmaktan kaynaklı morluklar varsa bunlar için seçilebilecek en ideal göz çevresi maskesi avokado ile hazırlanan maskelerdir. Morlukları ve koyu halkaları oldukça azaltan avokado içeren maskeler daha canlı bir göz çevresi vaad eder.

Göz çevresinin yoğun neme ihtiyacı olduğu durumlar yaşanabilir. Böyle durumlarda ilk olarak E vitamini takviyesine başvurulmalıdır. E vitamininin nemlendirme özelliği oldukça fazladır. İstenirse E vitamini tek başına kullanılırken istenirse başka ürünlerle de kullanılabilir.

Yorum Yapınız