Günlük Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Pürüzsüz ve canlı bir cilde sahip olmak isteyen kadınların günlük cilt temizliklerine önem vermesi gerekecektir. Cilt temizliği sadece makyaj sonrası temizlikler ile kısıtlı kalmamalı gün içerisinde de her koşulda cilt bakımına dikkat edilmelidir. Cilt bakım temizliğinin ise mümkün olduğu kadar doğal ürünler ile gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Dışarıda satılan kozmetik ürünler gerek pahalı olması gerekse içerdiği kimyasal ürünler dolayısıyla doğal ürünlere yönelimi kolaylaştırmaktadır. Tercihin doğal ürünlerle yapıldığı günlük cilt bakımı için kısaca önerilere geçilecek olursa;

Günlük cilt bakımında öncelikli olarak cilt temizliği önemlidir. Sabah kalkar kalkmaz ciltte yağlanma olacak ve ölü hücreler cilt yüzeyince dolaşacaktır. Bunlardan kurtulmak için sabahları kullanılacak bir yüz temizleyicisi cildi derinlemesine temizleyecek ve ölü deriden arındıracaktır. Burada doğal olması bakımından şeftali suyu ve bir iki damla kadar limon suyu karışımı önerilir. Sabahları bu karışımla yüz yıkanıp yaklaşık 10 dakika kadar bekletilmesi ve ardından soğuk bir su ile durulanması önerilir. Cildin gerginleştiği ve ferahladığı hemen hissedilecektir. Günlük cilt bakımında özellikle sabahları uygulanacak soğuk su hem kolay uyanmayı sağlayacakken hem de daha parlak bir cilt ve daha canlı bakışlar elde edimini kolaylaştıracaktır.

Günlük olmasa dahi haftada bir kere peeling yapılması önerilir. Yoğun iş temposu, stres, toz, kir derken cilt yüzeyi çevresel koşullarda oluşabilecek tüm olumsuz etkenleri yüzde tutar. Bunlardan arınmak için haftalık olarak peeling yapılması önerilir. Burada yine pahalı markaların peeling ürünlerinden ziyade evde yapılabilecek doğal maskeler kullanılabilir. Örneğin toz kahve ve birkaç damla limon karıştırılarak yüze sürülür ve böylece 15 dakika kadar bekletilir. Ardından elle sürtülerek çıkartılır. Tam bir peeling etkisi gösterecektir. Bunun yanı sıra yaş mayada sütle karıştırılıp 15 dakika kadar yüzde bekletilebilir. Buda cildin soyulmasını ve ölü deriden tamamen kurtulmasını sağlayacaktır.

Günlük temizlikte özellikle akşam ve gece temizliği önemlidir. Gün içerisinde eğer ki makyaj kullanıldıysa bunun hemen bir makyaj temizleyicisi ile çıkarılması önerilir. Ardından bir tonik yardımıyla makyaj kalıntılarından tamamen arındırılması gerekecektir. En son bir nemlendirici uygulamasıyla cildin yumuşak ve sağlıklı yapısı dengelenir.

Gece yatmadan önce ise gül suyu ile cildin temizlenmesi önerilir. Hatta gün içinde ise gül suyu ve elma sirkeli bir karışım ile her gün cildin temizlenmesi daha canlı ve parlak bir yüz elde edimini kolaylaştıracaktır.

Cilt

Yorum Yapınız