Karma Cilt Nasıl Anlaşılır?

Cildi doğru bir şekilde temizlemek, makyaj ve bakım yapabilmek için öncelikle cilt tipi belirlenmelidir. Her cilt tipinin özellikleri birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak kullanılan ürünler ve yapılan bakım da farklılık gösterir.

Karma ciltler en sık rastlanan cilt tipi olmakla birlikte bakımı en zor olan cilt tiplerinden biridir. Çünkü iki zıt cilt tipinin özelliklerini gösterir. Karma ciltler yağlı ve kuru cilt tipinin karışımından oluşur. Yağ bezleri yüzün bazı bölgelerinde çok çalışırken bazı bölgelerinde ise az çalışır. Bu cilt tipinde T bölgesinin yağlanması daha yoğundur ve bu bölgelerde gözenekler daha büyüktür. Göz çevresi ve yanaklar ise kurudur. Siyah noktalar bulunur fakat bunlar akneye dönüşmezler. Göz kenarlarında ince çizgiler oluşabilir.

Karma cilt bakımında bazı bölgeler yağlı bazı bölgeler kuru olduğu için çok hassas bir şekilde bakımı yapılmalıdır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve ciltteki yağ kontrolünü sağlamak için nem oranı korunmalıdır. Çünkü cildin nem dengesi kolay bozulabilir. Örneğin yoğun kıvamdaki nemlendiriciler kullanıldığında cilt sivilcelenebilir. Güçlü bir temizleyici ya da sabunlar kullanıldığında ise ciltte pul pul dökülmeler veya soyulmalar görülebilir. Bunun önlenmesi için yağlı ve kuru bölgelere ayrı ürünler kullanılmalıdır. T bölgesi ılık yeşil çay ile düzenli olarak temizlendiğinde veya maskesi yapıldığında nem oranı dengelenmiş olur. Yağlanma ve akne sorunu ortadan kalkar. Son olarak bol su içilmeli ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Give a Comment