Karma Cilt Nasıl Beslenir?

Kırışıklık

Kuru ve yağlı ciltlerde olduğu gibi karma cilde sahip kişilerin de ciltlerine uygun beslenmesi ve ona uygun besinleri tüketmesi gerekir.

Karma ciltli kişilerin düzgün bir cilde sahip olması için yüzlerinin ihtiyaçlarından birisi nemdir. Ciltlerine uygun nemlendiriciyi seçerek buna olanak sağlanmalıdır. Diğer önemli noktalardan birisi ise tükettikleri besinlerledir. Sulu sebze ve meyveler karma ciltlilerin ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. Bunun için her gün ya da iki günde bir sıklıkla meyve ve sebze tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Havuç tüketimi ciltteki kırışıklıkların oluşmasını engeller. İçeriğindeki beta karoten sayesinde karma ciltlerin bölgesel olarak oluşan kuruluklarına nem sağlar. Bu madde patates, kayısı gibi birçok sebze ve meyvenin de içerisinde vardır. Bunun gibi turuncu besinleri tüketerek cildin kuru olan yerlerine çok iyi bir nem takviyesi sağlanmış olur.

Balık tüketimi ise cilde ayrı bir güzellik katar. İçeriğindeki omega 3 ve çinko sayesinde cildin ihtiyacı olan pürüzsüzlük sağlanır. Cilt üzerinde oluşan ince kırışıklıkların oluşmasını önler. Çinko ciltteki toksik etkisi ile sağlıklı bir cilt sağlar. Soya tüketimi cildin yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca bu besin cildi nemli tutan E vitamini içerir. Yulaf da karma ciltlilerin sık sık tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir. Yulaf ciltteki toksin maddelerin dışarı atılmasını ve cildin daha sağlıklı gözükmesini sağlar.

Karma ciltli kişilerin T bölgesi yani alın, burun, çene gibi kısımları oldukça yağ içerir. Bunun için gün içerisinde tüketilecek yağlı besinler bu yağlanan bölgeleri kötü etkileyebilir. Daha fazla yağlanmasına neden olabilir. Bunun için gün içerisinde yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Fast-food, cips ve tuzlu yiyecekler tüketilmemelidir.

Besinler kadar gün içerisinde tüketilen su miktarı da karma ciltliler için önemlidir. Günde yeteri kadar su tüketiminde cilt yüzeyi daha sağlıklı görünerek pürüzsüz olacaktır.

Cildin yüzeyi ve sağlıklı oluşu beslenme ve su harici stres de oldukça önemlidir. Stressiz ve huzurlu olunması cilt yüzeyinde ve sağlığında oldukça etkilidir.

Give a Comment