Karma Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Üç ana katmandan oluşan cildin en üst tabakasında çeşitli enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan epidermis katmanı bulunur. %80 su içeren bu katmanda su içeriğinin düşmesiyle bağlantılı olarak cildin nem kaybı yaşaması söz konusudur. Genel olarak bu durum karşısında cildin kurumasına engel olması amaçıyla nemlendirici ürünler kullanılır.

Daha çok kuru ciltlerde tercih edilen nemlendiricilerinn, sıcak soğuk gibi havaya bağlı etkenlere ve banyo sonrası tüm ciltler için nem kaybı ihtimaline karşı tüm cilt tipleri için kullanılması daha doğru bir yaklaşımdır. Sadece epidermal katmanların su kaybını önlemesinin yanında cildin koruyucu bariyerlerinin onarımını sağlaması, suyun ciltte tutulumuna etki ederek ciltteki kırışıklıkların önüne geçmesi nemlendirici kullanımını tüm cilt tipleri için zorunluluk haline getirir.

Yağ ve nem bakımından farklı özellikleri bir arada barındıran karma ciltler açısından da ciltteki dengeyi sağlaması için nemlendirici kullanımı önemlidir. Yüzün T bölgesi olarak adlandırılan bölgede yağ bezlerinin fazla çalışmasına rağmen yanak ve boyunda görülen kuruluk eğilimine karşı nemlendirici kullanımı özellikle soğuk havalarda ihmal edilmemelidir. Daha çok komedojenik nemlendiricilerin tercih edilebileceği karma ciltlerde kullanımı günlük olarak yapılmalıdır.

Bunun yanında karma ciltlerde doğal nemlendirici olarak ürünlerde söz konusudur. A ve E vitamini bakımından zengin olan bitkisel ürünler karma ciltlerde tercih edilebilecek ürünler arasındadır. Özellikle kolay emilimi ile badem yağı, yağlı ve kuru bölgeler açısından cildin pH dengesini sağlayan gül suyu karma ciltlerde kullanılabilecek doğal ürünlerin başında gelir. Ayrıca ciltte istenmeyen aşırı yağları kaldıran kafur yağı ile cilt üzerindeki sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle lavanta yağı da doğal ürünler arasında tercih edilebilir. Nemlendirici olarak sabah ve akşam günde iki kez uygulandığında bu tür doğal ürünler ayrıca cildin parlaklık kazanmasına da yardımcı olur.

Karma ciltler için kullanılabilecek diğer önemli doğal ürünler üzüm çekirdeği özü ve baldır. Antioksidan özelliğinin yanında, serbest radikalleri ve kırışıklıkları önleyen üzüm çekirdeği özü, yağlı ve kuru bölgelerde önemli bir dengeleyicidir. Aynı şekilde bal da cildin kuru alanlarıyla T bölgesinde nemlendirici özelliği ile denge sağlar.

Give a Comment