Kaş Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınların sık sık şikâyet ettiği konulardan biri; kaşların zamanla dökülmesi, seyrekleşmesi ya da yeniden çıkmamasıdır. Öncelikle bu soruna neden olan durumlar tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Yeni kaş kaybı olabildiğince engellendikten sonra kaybedilen kaşların tekrar çıkması ve mevcut kaşların güçlendirilmesi için bitkisel çözümlere başvurulabilir.

Öncelikle kaşlar neden dökülür sorusunu yanıtlayalım;

  • Kimyasal işlemler ve oryal denen mavi toz ile kaş renginin açılması
  • Pudralı ve yumuşak uçlu kaş kalemleri yerine göz kalemi ile kaş köklerini tahriş ederek kaşların boyanması
  • Stres ve üzüntü
  • Deri hastalıkları
  • Kaşların çok sık ve çok büyük bir kısmının alınması
  • Makyaj kalıntıları nedeni ile kaş dibi iltihaplanması

Yukarıda bahsettiğimiz tüm nedenler kaşların dökülmesine sebep olabilir ve halk arasında kaşın küsmesi olarak bilinen eskisi gibi çıkmamasına ya da tekrar çıkmamasına neden olabilir. Saç bakımımıza özen gösterdiğimiz gibi kaş bakımımıza da özen göstermemiz bu nedenle önemlidir. Öncelikle bahsettiğimiz maddelerden biri olan deri hastalığı bölgesel ve saçlardaki demir para büyüklüğünde saç dökülmesine neden olan saçkıran hastalığına benzer dökülmeler var ise hemen bir dermatoloğa görünmeli ve uzman görüşü almalısınız. Gerekli tedaviyi uyguladıktan sonra yine kaş hijyen ve bakımınıza özen göstermeniz gerekir. Bunun dışında kozmetik ürünler ya da güzellik kaygısı ile bizlerin neden olduğu sorunlar da ortaya çıkabilir.

Saçlarını daha açık renkte kullanmayı tercih eden kadınlar genelde kaş rengini de açmaktadırlar. Tıpkı saçımıza zarar verdikleri gibi kaşımıza da zarar veren bu boya ya da açıcıların kullanılmaması gereklidir. Ancak illa kullanılacaksa da bitkisel içerikli özellikle kaş için kullanılan kaş açıcıları kullanılmalı ve kaş açma işleminden en az bir hafta önceden itibaren aşağıda tarifi verilen kaş bakımı ve B12 takviyesi yapılmalıdır.

Kalıcı olarak değil, günlük makyajımızı tamamlarken kullandığımız kaş kalemleri yerine kaş farı kullanmak ya da pudra bazlı yumuşak uçlu kaş kalemi kullanmak kaş köklerinin tahriş olmasını engelleyeceğinden diğer bir önlemdir.

Ayrıca gece yatmadan önce makyaj kalıntıları ve tozların kaş diplerinde birikerek iltihaplanmasını engellemek adına yıkanması çok önemlidir. B12 vitamini sayesinde kaşlarımızı güçlendirebiliriz, haftalık kür olarak uygulayacağımız ve eczanelerden kolayca bulabileceğimiz sıvı B12 tüplerini kaşlarımıza sürmek kaşlarımızın güçlü kalmasını ve dökülmesini engellemeye yardımcıdır. Ayrıca ceviz yağı, argan yağı ve tatlı badem yağından eşit oranda karıştırılarak elde edilen karışım kaşlarımıza hem çıkış yönünde hem de tersine sürülerek iyice yedirilmeli ve yatmadan önce temizlediğimiz kaşa her gün uygulanmalıdır. Üç hafta içinde gözle görülür şekilde fark yaratacak olan bu formül sayesinde dökülen kaşlarımızın yerine yenilerinin çıktığını göreceksiniz.

Give a Comment