Kaşı Besleyen Yağlar Nelerdir?

Son yıllarda ince ve seyrek görünümlü kaşlar yerini gür ve güçlü kaşlara bıraktı. Gür kaşlar göz renginin daha da belirginleşmesini sağlar. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında yeşil, mavi ya da bal rengi gözlere sahip ünlüler uzun yıllardır kalın kaş kullanarak gözlerinin güzelliğinin ön plana çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda son yıllarda kalın kaş modasının benimsenmesi de “kaşlar nasıl güçlendirilir?” sorusunu akıllara getirdi.

Her derde deva bitkisel çözümler olduğu gibi kaşların güçlenmesini sağlayan bitkisel çözümler de mevcut. Başlı başına dahi çok işe yarayan bitkisel yağlar, bazı bitkilerle güçlendirilerek sağlıklı kürler elde edilmesini ve daha hızlı daha verimli sonuç alınmasını sağlıyor. Öncelikle kaşı besleyen başlıca bitkisel yağlardan bahsedelim. Sonrasında ise bu yağlara eklenecek diğer bitkilerle elde edebileceğimiz kürlerin tarifini verelim. Bitkisel çözümlere geçmeden önce kaş bakımına ve hijyenine önem göstererek kaşlarımızın dökülmesini engellemenin çok önemli olduğunu hatırlatalım. Kaş dökülmesini engelledikten sonra ise beslemek için bu tarifleri uygulayabilirsiniz. Kaşları besleyen başlıca yağlar şunlardır;

  • Tatlı badem yağı
  • Argan yağı
  • Ceviz Yağı
  • Susam Yağı

Bu konuda en başarılı bitkisel yağ kesinlikle tatlı badem yağıdır. Bu konuda verilen her tarifte mutlaka yer alır ve hem kaş hem kirpik, hem de saç için çok besleyicidir.

Argan yağı birçok saç boyası, şampuan, saç bakım ürünlerinde yer alır. Buradan da anlayacağımız gibi kaşların güçlenmesinde de çok etkilidir. Kaşların hem güçlenmesini hem de sağlıklı uzamasını sağlar.

Ceviz yağı diğer yağlarla birlikte kullanıldığında argan ve badem yağının etkisini hızlandırır. Tek başına kullanımında argan ve badem yağına oranla daha uzun sürede başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Susam yağı ise, bu yağların arasında en uzun sürede etki eden bitkisel yağdır. Özellikle saçların parlak görünüm kazanmasını sağlayan bu yağ, aynı zamanda kaşlara da iyi gelir. Ancak argan, badem ve ceviz yağının eşit oranda karıştırılması ile elde edilen karışıma 3-4 damla eklenmesi yeterli olacaktır.

Kaşların güçlenmesinde etkisi çok hızlı gösteren bir kür tarifi verelim şimdi. Öncelikle iki diş sarımsak havanda iyice dövülerek ezilir, sonrasında üzerine bir çorba kaşığı tatlı badem yağı eklenir. Elde edilen karışım krem kıvamı alana dek karıştırılır. Karışım yarım saat bekletildikten sonra, kaşlara uygulanır ve en az 10 dakika en fazla yarım saat bekletilir ve ılık su ile iyice durulanır. Bu karışım haftada 3 kez ya da gün aşırı yatmadan önce uygulanmalıdır. Ayrıca akşam yemeğinden iki saat sonra civanperçemi çayı içmek de kaşların güçlenmesine yardımcı olur.

Give a Comment