Kayısının Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerdiği vitamin, mineral ve besleyici diğer maddelerle birlikte vücuda oldukça yararlı olan kayısı cilt bakımı için de önemli bir besin maddesidir. İçeriğindeki kalsiyum ve fosfor cildin daha sağlıklı olmasına ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Cildi ölü derilerden arındırır ve besler. Aynı zamanda nemlendirerek parlaklık kazandırır. Bundan sebeple birçok kozmetik ürününün  içinde de kayısı özü bulunmaktadır.

Kayısının cilde faydaları

  • Kayısının içerisindeki yoğun miktarda A vitamini ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildi ölü derilerden arındırır. Böylece cilt dokusunun yaşlanma süreci yavaşlar.
  • Yapısındaki A ve C vitaminleri ile cilt daha parlak bir görünüme kavuşur. C vitamini sayesinde vücuttaki yağ oranı dengelenir. Cildi doğal nemine kavuşturur ve yumuşatır.
  • Kayısıyı elma ile beraber maske olarak uygularsanız cilt lekelerinden de doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Bunun için 4 kayısının çekirdeğini ezin ve soyulmuş elmanın kabuğu ile kısık ateşte pişirin. Krem haline gelen maskeyi yüzünüzde yaklaşık 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Kayısının çekirdeğinden üretilen kayısı yağı kozmetik sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Kayısı yağı içeriğindeki vitaminler ve antioksidan cilt bakımı için oldukça yararlıdır. Kayısı yağının cilde faydaları ise şunlardır:

  • Kayısı yağı özellikle ciltteki kırışıklara ve lekelenmelere karşı iyi gelmektedir.
  • Sivilce probleminin çözülmesine katkı sağlar. Yapısındaki kalsiyum ve magnezyum sayesinde cilt doğal yağ dengesine kavuşur ve sivilceye neden olan etkenler ortadan kalkar. Böylece sivilce ve lekeleriniz kaybolacak cilt renginiz dengeli olacaktır.
  • Kayısı çekirdeği yağı düzenli olarak haftada iki kez uygulandığında ciltteki yaşlanmaya bağlı kırışıklık belirtilerini azaltır ve daha gergin bir yüze sahip olunmasını sağlar.
  • Kayısı yağı düşünüldüğünün aksine cildin yağlanmasına sebep olmaz. Aksine cilt tarafından hemen emilen yağ cildin yağ oranını dengeler.
  • Egzama ya da yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Yapısındaki antioksidan sayesinde cilt dokusu kendini çabuk yeniler ve yaralar daha çabuk iyileşir.
  • Kayısı yağının faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Kayısı yağı vücuttaki selülitli bölgelere bir pamuk yardımıyla uygulanırsa selülitler büyük oranda kaybolur.

Give a Comment