Kırılan Saç Uçlarına Nasıl Bakım Yapılır?

Saç kırıkları sağlıksız bir görüntüye yol açarken kırıkları tamamen temizlemek için düzenli aralıklarla kuaföre gidilmesi gerekir. Ancak bu durum saçın uzamasını zorlaştırabilir. Bu nedenle evde uygulanabilecek bakım yöntemleriyle bu süreci uzatmak mümkündür.

Saçları boyamak, herhangi bir ısıl işleme maruz bırakmak, saç spreyi, jöle, köpük gibi ürünleri sıklıkla kullanmak saçların kırılmasına neden olan başlıca etmenlerdir. Kullanılacak koruyucu ürünlerle saçın fazla zarar görmesi engellenebilmekle birlikte saçı besleyecek bakım yöntemleriyle daha sağlıklı bir görünüm elde edilebilir.

Kırık saç uçları için uygulanacak yöntemler için saç nemli olmalıdır. Böylece daha verimli sonuçlar alınabilir.

Saç kırıkları için uygulanabilecek doğal yöntemler:

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yumurta sarısı bir kapta iyice karıştırılıp tüm saç uçlarına uygulanır, en az yarım saat beklenip iyice durulanır. Haftada 1 kez uygulanabilir.
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı avakado yağı bir kapta iyice karıştırılıp ocakta ısıtılır. Saç dipleri de dahil olmak üzere tüm saça eşit miktarda uygulanır ve havlu yardımıyla sarılarak en az 1 saat bekletilir. Bu karışım düzenli olarak haftada 1 gün uygulandığında saç kırıklarını gidermekle birlikte saçın hacim kazanmasına, yumuşamasına ve yenilenmesine yardımcı olur.
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı hint yağı ve 1 yemek kaşığı hardal yağı bir kapta karıştırılıp ocakta ısıtılır. Saç dipleriyle birlikte tüm saça uygulanır ve en az yarım saat bekletilir. Daha sonra aynı karışım tekrar tüm saça uygulanır ve en az yarım saat bekletilir. Son olarak saç ılık suyla durulanarak temizlenir.
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı süt ve yarım paket yaş maya homojen bir görünüm elden edilene kadar iyice karıştırılır, saç dip ve boylarına uygulanır. En az yarım saat bekletilip durulanır.
  • Aynı zamanda saç nemliyken saç uçlarına sürülecek mayonez ile saç uçları kendini toparlar ve parlak bir görünüm elde edilir. Mayonezin içerisindeki yağ ve yumurta saçları besler.

Give a Comment