Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Sigara, çevre kirliliği ve güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikaller kırışıklıklara ve yaşlılık lekelerine neden olur. Cilt dokusunun ihtiyacı olan gıdalardan zengin beslenmek, cildin yumuşak, esnek ve ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Meyve ve sebzeler serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarına karşı cildi korumaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir.

C vitamini

C vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda cildin kolajen üretiminde kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye, leke görünümünü gidermeye ve cilde parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. C vitamini açısından en zengin besinler: Kuş üzümü, yaban mersini, brokoli, guava, kivi, portakal, papaya, çilek ve tatlı patatestir. Tüm bu besinler cildi besleyen kılcal damarları güçlendirir ve kolajen üretimine yardımcı olur.

Selenyum

Selenyum da güçlü bir antioksidandır. Vücutta E vitamini ve C vitamini gibi diğer antioksidanlar ile birlikte çalışır ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Çalışmalar selenyum açısından zengin beslenmenin; cilt kanseri, güneş hasarı ve yaşlılık lekelerine karşı korumaya yardımcı olduğunu gösterir. Selenyum açısından en zengin besinler kabuklu deniz ürünleri, yumurta, buğday tohumu, domates ve brokolidir.

E Vitamini

Oksidatif hücre hasarına karşı cildi koruyan E vitamini hücre yenilenmesini ve sağlıklı cilt gelişimini destekler.  E vitamini açısından en zengin besinler: Badem, avokado, fındık, çam fıstığı, ayçiçeği ve mısır yağlarıdır.

Çinko

Çinko ciltteki yağ bezlerinin normal işleyişi de dahil olmak üzere, cilt hasarlarını onarmaya, cildi yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olur. Çinko açısından en zengin besinler balık, yağsız kırmızı et, tam tahıllar, kümes hayvanları, fındık, yağlı tohumlar ve kabuklu deniz ürünleridir

Yağlar

Avokado, balık, fındık ve yağlı tohumlarda bulunan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri cildi nemlendirerek  doğal bir nemlendirici gibi etki gösterir. Bu yağlar aynı zamanda serbest radikal hasarına karşı korunma sağlayan E vitamini bakımından da zengindir.

Fito-Östrojenler

Fito-östrojenler bitkisel gıdalarda bulunan doğal kimyasallardır. Bu kimyasallar östrojene benzer bir yapıya sahiptir ve doğal kadınlık hormonlarını dengede tutmaya yardımcı olur. Fito östrojenler başta soya ve tam tahıllar olmak üzere meyve, sebze ve keten tohumunda bulunur.

Düşük Karbonhidrat

Aşırı karbonhidrat tüketimi kolajene zarar verir ve kırışıklık oluşumunu hızlandırır. Başta fasulye olmak üzere, bakliyat, yulaf ve diğer kompleks karbonhidratlardan dengeli beslenmek cilt sağlığını geliştirir. İnsülin üretiminin artmasına neden olan şekerli gıdalar ve içecekler cilt sağlığına zarar verir.

Give a Comment