Kırışıklık Kremi Nasıl Kullanılır?

İlerleyen yaşla birlikte meydana gelen kırışıklıklar için kullanılan başlıca yöntemler kozmetikler, dermal dolgu maddeleri, lazerler veya kozmetik cerrahi uygulamalarıdır.

Kırışık kremlerinin etkinliği büyük oranda içerdiği etken maddelerin niteliğine bağlıdır. Elastin, cildi destekleyen ve lifler arasında dolgu görevi gören önemli bileşenlerden biridir. Ciltte kolajen benzeri bir rol oynayan elastin hasar gördüğünde, cilt dokusu zayıflar, kırışıklar ve sarkmalar oluşur. Anne karnında ve çocukluğun erken döneminde, ciltteki elastin üretimi aktiftir. Ancak bu dönemden sonra cildin elastin tabakası yaşla birlikte hasar görmeye başlar ve cilt sıkılığını yitirir. Yetişkin bir kişinin cildinde, tıbbı uygulamalarla bile, elastin üretilmesi neredeyse imkansızdır.

İlerleyen yaşın yanı sıra güneş ışığı da kırışıklık oluşumu üzerinde etkilidir. Zararlı UV ışınları elastin yapısına zarar verir. Cildin diğer bir yapı taşı ise kolajendir. Kolajen miktarının azalması ile cilt sıkılığını yitirir ve kırışıklık oluşumuna zemin hazırlar.

Standart kırışık kremleri veya çeşitli kozmetik ürünler cilteki elastin ve kolajen üretimi üzerinde etki göstermez. Kırışıkları giderdiğini iddia edilen kremlerin etkileri, cilt üzerinde bir film tabakası oluşturan maddelerden kaynaklanır. Cilde sıkılık veren bu kremlerin etkisi, kullanıldıktan hemen sonra kendini gösterir. Ancak bu etki uygulama süresince devam eder ve geçicidir.

Cilt bakımında 20’li yaşlarda güneş koruyucu ve cildin ihtiyacına göre nemlendirici, 30’lu yaşlarda ise güneş koruyuculara ek olarak anti-aging özelliklere sahip, hücre oksidasyonunu önlemeye yardımcı bileşenlere sahip kremlerin kullanılması tavsiye edilir. Kırışıklık bakımından en önemli nokta kırışıklıklar oluşmadan önce önlem almaktır.

Kırışıklık kremi seçerken:

  • Kolajen cildin yapı taşlarından biridir. Kırışıklık kreminin kolajen içermesi ve güçlü antioksidanlarla desteklenmesi cildin daha hızlı onarılmasını sağlar.
  • A vitamini olarak da adlandırılan retinol, cilt yenilenmesine yardımcı olur. Retinol içeren kremler cildin daha fazla kolajen üretmesini sağlar ve kırışıklık oluşumunu geciktirir.
  • Güneş ışınları kırışıklık oluşumundaki en önemli faktörlerden biridir. Kırışıklık kremi seçerken elastin ve kolajen hasarını önlemek için minimum 25 faktör güneş koruması içermesine dikkat edilmesi gerekir.
  • Kırışıklık kremine ek olarak günlük kullanım için salisilik asit (BHA) ya da glikolik asit (AHA) içeren bir exfoliant kullanmak peeling etkisi ile cildi sıkılaştırmaya ve kırışıklık oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Give a Comment