Kırışıklık Nasıl Önlenir?

Kırışıklık

Otuzlu yaşlardan itibaren herkesin yaşadığı bir durum olan kırışıklık temel olarak yaşlanma belirtilerindendir. Daha detaylı bakıldığında ise cildin çeşitli etkiler neticesinde esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Doğal yöntemler ile kırışıklıkların tamamen ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Ancak yapılacak basit işlemler ile kırışıklıkların oluşması ertelenebilir.

Kırışıklıkları Önlemek İçin Yapılabilecekler

  • Güneş Işınları: Güneş cilde uzun vadede olumsuz etki yaratacak zararlı ışınlar içerir. Bu nedenle doğrudan uzun süre güneş ışığına maruz kalmak cildin yapısında olumsuz etkiler oluşmasını hızlandırır. Cildin olumsuz etkilenmemesi için uzun süre güneş ışığına maruz kalınmaması önerilir.
  • Mineraller ve Vitaminler: Cilt, yapısını koruyabilmek için çeşitli minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bunlar içerisinde en bilinenleri A, C ve E vitaminleri ile demir ve magnezyum mineralleridir. Bu vitaminleri ve mineralleri içeren besinleri tüketmek cildin kendi yapısını korumasına katkı sağlayarak kırışıklıkların oluşmasını engeller.
  • Kozmetik Kullanımı: Başta makyaj malzemeleri olmak üzere çok sayıda kozmetik ürün cilde zarar verecek kimyasallar içerir. Kozmetik ürünleri olabildiğince az kullanmak ya da en doğal şekilde hazırlanmış olanları seçmek cildin olumsuz etkilenmesini önlemeye yardımcı olur. Olumsuz etkilerle deforme olmayan ciltlerde kırışıklıkların çok daha nadir görüldüğü bilinmektedir.
  • Sigara, Alkol ve Kafein: Sigara, alkol ve kafein üçlüsü cilt için oldukça zararlıdır. Bu üçlü cildin doğal yapısını bozar ve hızlı yaşlanmaya neden olur. Bu üçlüden uzak durmak kırışıklıkların önlenmesinde son derece önemlidir.
  • Cilt Temizliği: Cilt temizliği kırışıklık oluşumunda son derece etkilidir. Cildin gün içerisinde maruz kaldığı kirlilikten arındırılmaması kırışıklıkların daha erken oluşumuna neden olur. Bununla birlikte cildi aşırı temizleme de cildin başta yağ dengesi olmak üzere çok sayıda yapısal dengesini bozar. Yapısal dengesi bozulan cilt yorulur ve kırışıklık oluşumuna müsait hale gelir. Ayrıca cilt temizliğinde kullanılan ürünlerin doğallığı ve cilt yapısına uygun olması da son derece önemlidir.
  • Hava: Cilt, hava koşullarından etkilenen narin bir yapıdır. Kırışıklıkları engellemek için nem oranı yüksek hava ortamı oluşturulması önemlidir.

Give a Comment