Kışa Girerken Cilt Bakımı

Kuru Cilt

Soğuk havaları sever misiniz bilmiyorum ama soğuk mevsim esasında taze ve canlı hissettirmektedir. Yumuşacık atkı ve berelere bürünmek yeterli gelebilir ve çoğu zaman bu size sıcak hissettirecektir. Maalesef ki her ne kadar biz soğuk havaları sevsek dahi cildimiz bizimle aynı fikirde olmayabilir. Kışın, cildimiz nem eksikliği yüzünden kuru, kaşıntılı ve donuk olma eğilimi içine girer. Genel olarak kuru ciltleri nemlendirmek için iyi yüz kremleri ve vücut yağlarını kullanmak durumunda olursunuz. Her zaman günlük kullanılan yüz kremleri ya da serumları da yeterli gelmemektedir. Evde cilt bakımı gerçekleştirmenin en iyi çözümü bulabilmek adına kışın yüz maskesi seçeneğini de göz önüne almamız gerekir. Bende bu yazımda kışa girerken uygulamanızda fayda olacak cilt bakım önerilerini sizlere aktaracağım. Evde uygulayabileceğiniz basit ve bitkisel bakımlar ve maskelerle kış mevsimini atlatabilirsiniz. İyi okumalar.

Kışın Cilt Bakımı

Gecelerin uzamaya başladığı şu günlerde, gün ışığının azalması ile artan melatonin hormonu ile cildimiz gençlik sentezlemeye başlar Melatonin hormonu hücre yenileyici özelliği ile karşımıza çıkar ve kışın daha çok üretilmektedir. Eğer kış gecelerini fırsata çevirmek gibi bir fikriniz varsa eve girer girmez makyajınızı silmeniz gerekiyor. Temizlenen yüzünüz tüm gece yenilenme yaşanacaktır. Bu uygulama bile cilt bakımında size yardım edecektir.

Kışın Dudaklarınıza Bakım Yapın

Kışa girerken cebinizde rahatlıkla taşıyabileceğiniz bir dudak nemlendiricisi hemen edinmekte fayda var. Bal mumu ve ya lanolin barındıran dudak stickleri tercihleriniz arasında bulunabilir. Lanolin dudakları yumuşatıcı etkiye sahiptir aynı zamanda deriden yaşanabilecek su kaybını önleyicidir ve cildin nemli kalmasına yardım olur. Nemlendiriciyi kalın bir tabaka şeklinde sürün ve gün boyunca sık sık tekrar edebilirsiniz. Sert rüzgarlar kuruyan dudaklarda çatlamalar ve kalın kabuklara yol açtığında yumuşak bir diş fırçası ya da ucu ıslatılmış bir kulak temizleme çubuğu kullanarak, dudak üzerinde bulunan fazla kabukları nazikçe temizleyebiliriz.

Doğal Cilt Bakımı ve Nemlendirici

Hindistan cevizi yağı anti-enflamatuar, anti-oksidan, ve iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Fakat yüzünüzde hindistan cevizi yağı kullanmak her cilt tipinde işe yaramayabilir. Hindistan cevizine alerjiniz varsa kullanmamalısınız. Tahriş etmeden uygulayabiliyorsanız, farklı şekillerde kullanılabilmektedir ve hindistan cevizi yağı uygulanabilir:

  • makyajını çıkarmalısınız
  • cildinizin Ph’ını düzenleyin
  • yüzey katmanının altında sağlıklı, nemli görünen cilt bakımı yapın
  • Hindistan cevizi yağının iyi bir nemlendirici olduğunu biliyoruz. Yüzünüze az miktarda hindistan cevizi yağı masajı yapmayı denemelisiniz. Normal temizleyiciniz ile yıkamadan önce birkaç dakika bekletmelisiniz.

Gliserin ile Nemlendirici Cilt Bakımı

Gliserin kuru cilt bakımı noktasında oldukça etkili şekilde kullanabileceğiniz ürünlerin başında gelir. Doğal nemlendirici kategorisinde olan gliserin cilde yumuşaklık katmaktadır. Gliserini pamuk yardımı ile cildinize uygulayabileceğiniz en iyi doğal cilt bakım ürünlerinin başında gelmektedir.

Give a Comment