Koltuk Altı Nasıl Güzel Kokar?

Koltuk Altı

Koltukaltında yer alan apokrin ter bezleri tarafından üretilen ter, bakteriler tarafından kokuya neden olur. Koltuk altı kokusu, kozmetik kaygılara neden olurken nadir olarak ciddi bir problem olarak karşımıza çıkar. Koltukaltı kokusundaki ani bir değişim diyabet, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi potansiyel sağlık risklerine işaret edebilir. Böyle bir durumda, vücut kokusu medikal değerlendirme gerektirir..

Koltukaltı Kokusu İçin Doğal Çözümler

Her gün düzenli olarak yıkanmak, kokuya neden olan bakterilerin sayısını azaltır. Terlemenin daha sık olduğu yaz aylarında, anti bakteriyel bir sabun ve ılık su ile her gün iki kez koltukaltını yıkamak, koku oluşumunu engelleyebilir. Ter kokusunu önlemek için giyilen kıyafetlerin pamuk ve ipek gibi doğal liflerden olması, cildin nefes almasını sağlar.

Kafein gibi uyarıcılar, apokrin bezlerinin aktivitesini artırır. Kafein miktarının azaltılması vücut kokusunu azaltabilir. Baharatlı gıdalar ve alkol koltuk altı katkıda bulunur. Balık, karaciğer, yumurta, baklagiller ve kızarmış gıdalar gibi ter kokusunu artırabilecek potansiyel gıdaların aşırı tüketimi de ağır vücut kokusuna neden olabilir.

Elma Sirkesi, Cadı Fındığı, Hidrojen Peroksit ve Çay Ağacı Yağı

Elma sirkesi ve cadı fındığı cildin pH değerini düşürerek koltuk altı kokusu azaltır. Cildin pH değeri düşük olduğunda, koltuk altı kokusuna neden olan bakteriler üreyemez. Cadı fındığı suyu veya sirkeyi bir pamuk yardımıyla cildinize uygulamak kokuyu önler. Su ile seyreltilmiş hidrojen peroksit de ter kokusuna karşı etkilidir. Bu karşıma eklenecek 1- 2 damla çay ağacı yağı, karışıma anti bakteriyel özellik kazandırır.

Karbonat ve Mısır Nişastası

Kabartma tozu ve mısır nişastası koltuk altı kokusunu ortadan kaldırmak için ayrı ayrı veya birlikte kullanılabilir. Karbonat koltuk altları uygulandığında, teri emerek bakterileri öldürür. Mısır nişastası, son derece emicidir ve aşırı terleme durumlarında kabartma tozundan daha yararlı olabilir.

Buğday Çimi Suyu

Besin takviyeleri ve gıdalar, koltukaltı kokusunu azaltmak için kullanılabilir. Magnezyum, çinko ve B kompleks vitaminler bakımından zengin olan buğday çimi, yemeklerle beraber tüketildiğinde ter kokusunu önlemeye yardımcı olabilir.

Give a Comment