Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Terlemek aslında sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu göstermektedir. Fakat aşırı terlemek bir sağlık sorununun işareti de olabilmektedir. Özellikle günlük hayatta aşırı koltuk artı terlemesi öncelikle sizin ve çevrenizin rahatsız olmasına sebep olabilir. Bu terleme sorununu doğal ve sağlıklı yöntemler ile azaltmanız mümkündür.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

Piyasa da bulunan koltuk artı teri için üretilmiş birçok ürün bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin büyük bir çoğunluğu içerisinde kimyasal maddeler barındırmaktadır. Bu yüzden bu sorunu doğal yöntemler ile halletmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İlk olarak günlük duş almanız terlemeyi ve ter kokusunu önleyecektir. Koltuk altında bulunan kılların düzenli bir şekilde almak, gün içerisinde terlemenizi ve ter kokusunu azaltacaktır. Koltuk altı terlediğinde kılların üzerinde kalan ve kuruyan terle kokuya sebebiyet vermektedir. Ayrıca günlük duş alımı ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağladığı gibi kötü kokulara sebep olan bakterilerinden de arınmanızı sağlar.

Bir diğer koltuk altı ter oluşumunu önleyen yöntem ise; elma sirkesi yöntemidir. Günlük olarak koltuk altı bölgesine organik elma sirkesi sürerek koltuk altı terlemesini azaltmak mümkündür. Elma sirkesini koltuk altı bölgesine sürdükten sonra 5 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra bol su ile koltuk altı bölgesini yıkayınız. Son olarak da durulayınız ve deodorant kullanınız.

Bir başka yöntem ise; adaçayı yöntemidir. Günde bir fincan adaçayı içtiğiniz takdirde telemeniz azalacaktır.

Bir başka yöntem ise; limon yöntemidir. Yatmadan önce koltuk altı bölgenize süreceğiniz bir miktar limon ile telemenin ve kötü kokuların oluşmasının önüne geçmiş olursunuz. Sabah kalktıktan sonra koltuk altı bölgenizi ıslak mendil ile limonda arındırınız. Daha sonrada deodorant kullanınız.

Duştan çıktıktan sonra koltuk altı bölgenizi kurulayınız ve parmak uçlarınızla masaj yaparak bebe yağını koltuk altına sürünüz. 30 dakika sonrasında deodorant kullanabilirsiniz.

Not: Aşırı terlemenin nedenleri sadece stres, fazla kilolar gibi sorunlar olmayabilir. Bazı özel durumlarda vücudun yaşadığı ciddi bir sağlık sorunu ile mücadele veriyor olması da aşırı terlemeye sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda muhakkak bir doktora başvurulması ve aşırı terlemenin nedeninin bulunması gerekir.

Give a Comment