Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır?

Cilt tipini bilmek, hem doğru bakımı yapmak hem de dış etkenlere karşı korunmak için oldukça önemli bir konudur. Kuru cilt nasıl anlaşılır merak ediyorsanız öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt tipinizi belirlemek ve anlamak için iyi bir şekilde gözlem yapmak ve cilt tiplerinin özelliklerini iyi bir şekilde kavramak gerekir. Kuru cilt sahibi kişiler, bu cilt tipinin belli başlı özelliklerini gözlemleyerek ciltlerinin bu gruba ait olduğunu anlayabilir. Aşağıdaki özellikler sizin cildinizi tanımlıyorsa kuru bir cilde sahipsiniz demektir.

Kuru Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

  • Kuru cilde sahip kişilerin, yüzleri, hatta en çok yağlanan ve parlayan bölge olan T bölgesi (alın, burun, çene) dahi kurudur. Parlama ve yağlanma sorunu yaşamazlar.
  • Gergin, sert kimi zaman solgun bir görünüme sahip olan kuru ciltte gözenekler oldukça incedir. İnce gözenekler kolaylıkla farkedilmez.
  • Kuru cilt oldukça hassastır. Cildi koruyan dış tabaka, su ve sebum adlı maddeden oluşur. Sebum cildin nem dengesinin artmasını sağlayan bir maddedir. Sebum yağ bezleri sayesinde salgılanır. Kuru ciltte sebum miktarı oldukça azdır, bu da cildin kendini savunamamasına yol açar. Cilt nem dengesini sağlayamaz. Bu nedenle nem dengesi olmayan, kuru ciltler, kolayca çatlar ya da  pul pul soyulur. Kimi zaman yoğun kuruluk kaşıntıya ve kızarmaya sebep olur. Kolay tahriş olmaya meyilli bir yapıya sahiptir.
  • Öte yandan kuru ciltte sebum miktarının az olması sivilce ve siyah nokta sorunlarının daha az görülmesine neden olur. Oysa ki kuru ciltlerde ölü deri hücreleri daha fazla üretilir. Ölü deri hücreleri eğer doğru bir şekilde temizlenemezse gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olur.
  • Nem miktarının az olduğu kuru ciltlerde, yaşlanma belirtilerinin daha kolay ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Özellikle orta yaşlı kişiler kuru cilde sahipse kırışıklıkları daha belirgin ve çizgileri daha net olacaktır.
  • Cildiniz yukarıdaki özellikleri taşıyorsa kuru bir cilde sahipsiniz demektir. Bu nedenle cildinizin nem dengesini sağlayacak, hassasiyetini azalatacak ürünler kullanmaya, cilt tipinize uygun krem ve temizleyiciler satın almaya özen göstermeniz gerekecektir. Böylelikle cildinizin olumlu yönlerini koruyabilir ve olumsuz yönlerini en aza indirerek sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Yorum Yapınız