Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Yağlı Cilt

Kızarıklık oranının yüksek, ciltteki gözeneklerin kapalı, sıkışık ve mat bir yapıda olması kuru ciltlerin temel özelliğidir. Bu cilt tipindekiler çok belirgin çizgiler, kırışıklık, kuruluk gibi problemlerle karşılaşırlar. Kuru cilt tipinin hassasiyet oranı çok yüksektir ve en çok kuruluk elmacık kemikleri çevresinde meydana gelirken alın, göz, dudak üstü çizgilenmelerine de oldukça sık rastlanır.

Çizgilerin oluşma sebebi yüzdeki yağ ve nem oranının düşüklüğünden kaynaklanır. En çok çizgi ve kırışıklıkların bulunduğu boyun bölgesi yağın en az üretildiği bölgedir ve bu durumu kanıtlar. Kuru cildin en fazla ihtiyacı olan nem ihtiyacının giderilmesidir. Bu sebeple cilde her gün bakım yapılarak cildin nem ihtiyacı karşılanmalıdır.

Neme ihtiyacı olan kuru cilt tiplerinde ilk adım vücudu içeriden desteklemektir. Bol miktarda su tüketimi kuruluğun azalmasına ve vucudun nem dengesini sağlamasına yardımcı olur.

Su ile temizlenen cilt daha fazla kuruluğa neden olur. Bu nedenle yağ içerikli cilt ürünlerinin kullanılması, kuru cilt tipleri için önemlidir. Yağı ve suyu dengelenmiş ürünlerin kullanılması tüketilen suyun vücutta tutulmasına yardımda bulunur.

Kuru cilde sahip kişiler losyon yerine cilde uyumlu krem ürünler kullanmalıdırlar. Bu krem ürünlerin nemlendirici özellikleri yüksek olursa daha çok verim alınır. Özellikle kalıcılığı 24 saat süren nemlendirici kremlerin kullanılması gereklidir. Cildin her gün nemlendirilmesi gerekir. Eğer iyi bakım yapılmazsa yaşlılık belirtlileri erken başlar. Kuruluk problemi yüksek seviyede olanlar nem maskesi ve serumu kullanabilirler.

Kuru cilt tipindekilerin makyaj yaptıktan sonra üzerine hafif nemlendirici spreyler veya nemli bir görünüm için makyaj sabitleyici spreyler kullanması önerilir. Bu cilt tiplerinde özellikle makyaj temizleme sırasında süt formundaki ürünler tercih edilerek makyaj temizlenir.

Kuru cilt tiplerinde genellikle losyon ve tonik kullanımı önerilmez. Özellikle de kuru ciltlerde asit ve asidik ürünlerin kullanımına yer yoktur. Ayrıca bu cilt tipine sahip kişiler pudralı makyaj ürünlerinden uzak durmalıdırlar. Bu tip ürünlerin kullanılması dahilinde cildin kuruluk problemi daha fazla artar ve kuru cilt problemleri devam eder.

Give a Comment