Kuru Ciltler İçin 5 Doğal Maske Önerisi

Genetik faktörler, hava kirliği ve ani mevsim geçişleri nedeniyle kuruyan ciltlere nem kazandırmak için düzenli olarak bakım yapmak gerekir. İşte kuru ciltler için 5 doğal maske önerisi…

Cildin sağlıklı ve canlı görünmesini nem dengesi etkiler. Cildinizin nem dengesi bozulduğunda pul pul dökülerek kuruyabilir ya da aşırı yağlanma söz konusu olabilir.

Cildinizin kurumasının en önemli sebebi genetiğinizdir. Bununla birlikte çevresel faktörler de cildin kuruluğunu belirler. Yaş ilerledikçe de nem üretimi azalır. Buna bağlı olarak cilt kuruluğu oluşabilir. Stres, toz ve sigara da cildinizi yıpratarak nem dengesini olumsuz etkiler.

Cilt Bakımınızda Maskenin Gücüne İnanın!

Cilt bakımının en iyi sonuç veren adımlarından maskeleri cilde nem dengesi kazandırmak için de kullanabilirsiniz. Kuru ciltlilerin haftada 1 veya 2 defa maske uygulaması gerekir. Çünkü kuru cildin ihtiyacı olan nem bu maskeleri yapmaktan geçer. Evinizde bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz bu maskelerle aydınlık, neme doymuş ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

1.Yoğurt Maskesi

Malzemeler: 1 çay kaşığı yağsız yoğurt, 1 çay kaşığı yulaf kepeği ve 1 çay kaşığı bal

Yapılışı: Malzemeleri karıştırdıktan göz çevresi dışında tüm yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

2.Avokado Maskesi

Malzemeler: 1 adet avokado içi, 1 çay kaşığı zeytiyağı, 1 çay kaşığı yağsız yoğurt

Yapılışı: Avokadonun içini çıkarıp ezin ve diğer malzemeleri ekleyin. Bu karışımı cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

3.Kahve Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı çekilmiş kahve, 2 yemek kaşığı kakao, 3 yemek kaşığı yağsız süt ve 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı: Malzemeleri karıştırıp yüzünüze uygulayın. Göz çevrenize gelmemesine dikkat edin. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

4.Yaş Maya Maskesi

Malzemeler: Yarım yemek kaşığı yaş maya, 1 yemek kaşığı yağsız süt, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı: Malzemeleri karıştırdıktan sonra göz çevrenize gelmeyecek şekilde tüm yüzünüze maskeyi uygulayın. 20 dakika bekletip ılık suyla yıkayın.

5.Salatalık ve Muz Maskesi

Malzemeler: 1 yemek kaşığı bal, yarım muz ve yarım salatalık

Yapılışı: Muzu ve salatalığı soyup püre haline getirin. Ardından balı ekleyin. Göz çevrenize dışında tüm yüzünüze uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kuru ciltler nemsizlikten dolayı çabuk tahriş olur ve daha alerjiktir. Yaptığınız maske alerjik reaksiyona yol açtıysa cildinizi bol su ile yıkayıp maskeden arındırın.

Alerjik reaksiyonların önüne geçmek için maskeyi öncelikle elinizin üstünde deneyebilirsiniz.

Maskelerden önce yüzünüzü sıcak su buharına tutarsanız gözenekleriniz açılır ve cildiniz maskeye hazır hale gelir. Ayrıca maskele uygulamalarından önce cildinizin temiz olması önemlidir.

Give a Comment