Kuru Ciltler Nasıl Anlaşılır?

Kuru Cilt

Her cilt tipi birbirinden farklı özellikler gösterir. Hangi cilt tipine sahip olunduğunu anlamak için farklı cilt tipi özellikleri karşılaştırılabilir. Cilt tiplerinin özellikleri farklı olduğu gibi bu ciltlere uygulanan temizlik, bakım yöntemleri ve kullanılan ürünler de birbirinden farklıdır.

Kuru ciltler kendini en çok belli eden cilt tipidir. Bu cilt, şeffaf ve oldukça ince bir üst deriye sahiptir. Pul pul dökülmeler ya da soyulmalar gözlemlenebilir. Gözenekler ufak ve kapalıdır. Kuru ciltlerde sebum oranı çok azdır. Bu nedenle ciltte yağ ve ter salgılanması da sınırlıdır. Bu cilt tipinde sivilce gibi sorunlarla pek karşılaşılmaz. Nem eksikliğinden dolayı cilt solgun görünebilir. Özellikle yıkandıktan sonra  cilt oldukça gerilir ve kızarır. Cilt gergin olduğu için diğer cilt tiplerine göre ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşması daha kolaydır. Özellikle göz çevresi erken yaşta kırışmaya oldukça müsaittir. Kılcal damarlar deriye çok yakın olduğu için özellikle göz altlarında morluklar oluşturabilir. Bu nedenlerden dolayı kuru ciltler oldukça hassas olurlar.

Hormanal sorunlar, kimyasallar, gıdalar ve hava değişimleri de cildin kurumasına neden olabilir. Bu ciltlerin bakımında öncelikle her cilt tipinde olduğu gibi cilt uygun ürünlerle iyice temizlenmelidir. Bu cilt tipi için en uygun cilt temizleme ürünü temizleme sütleridir. Peeling uygulaması yapılmak isteniyor ise cildin tahriş olmaması için çok hassas bir biçimde deriye fazla bastırmadan yapılmalıdır. Mümkün olduğunca alkolsüz ürünler kullanılmalıdır. Yağ, yeşil çay, E vitamini içeren nemlendiriciler kuru ciltleri rahatlatabilir. Çeşitli bitkisel maskeler ve nem maskeleri cildin nemlenmesini sağlar. Makyaj yapılırken yağ ve su bazlı ürünler tercih edilmeli, ayrıca bol bol su içilmelidir.

Give a Comment