Laktik Asit Peeling

Laktik Asit, alfa-hidroksi asitler grubundan(AHA), bazı besinlerin yapısında bulunan doğal organik asit türüdür.Kimyasal adı 2-hidroksipropanoyik asit olan laktik asit, hem alkol, hemde asit özelliği bulunur.

Laktik asit, 1780 yılında İsviçreli bir kimyager olan Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilen ve 1880’lerin başında medikal olarak kullanılmaya başlamıştır. Yoğun olarak sütten elde edildi için laktik asite sür asiti de denilmektedir. Bu yanıyla laktik asit süt ve süt ürünlerinde yoğunlukta bulunan bir asit türüdür.

En basit haliyle, konhidratlardan nötrleştirerek, kalsiyum laktak elde edilir ve bu çıkan madde sülfürik asitle tepkimeye ugratılarak laktik asit elde edilmiş olur. Ancak laktik asit aynı zamanda her insanın vücudunda doğal olarak da bulunur; kas, kan ve vücudun değişik organlarında bulunmakla beraber laktik asit bitkisel  kaynaklarda da mevcuttur.

Laktik Asit Peelingin Faydaları

Cildin temel epidermik yapısını geliştirir ve cilt yenilenmesi sağlar. Elastin ve yeni kolajen fiberlerininin oluşumunu sağlayarak hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Cilde parlaklık verir ve cilt rengini melanin maddesine katkı sağlayarak düzenler. Hafif bir peeling olmasından dolayı hassas ciltlerde endikedir. Laktik asit, yüzeysel etkisi ile deri kalınlığını, deri sıkılığını ve nemini arttırmaktadır.

Çoğunlukla düzensiz beslenme ve yetersiz mineral depolamadan kaynaklanan kuru ya da hassas cilt problemleri için temel tedavi yöntemlerinden biri olan laktik acit peeling ile yalnızca 1 kür sonrasında bile gözle görülür bir cilt gençleşmesi olur ayrıca kürü takip eden haftalar içerisinde  cilt çevresel etmenlerden daha az etkilenir ve yapısal olarak iyileşir.

Laktik asit, cildi nemlendirici etkiler göstererek cildin taze görünmesini sağlar. Peeling gibi görev alarak kuru cilt hücrelerini temizler.Laktik asit, akne tedavisinde ve genişlemiş gözenekleri daraltmakta kullanılır.Cilt lekelerinde oldukça etkili olmakla beraber lekeleri geçirirken cildinizi yeniler. Kırışıklıkları azaltır.Sivilce tedavisinde kullanılır.

Laktik Asit Peeling Nasıl Uygulanır?

Cilde daha derin ve hızlı işlemesi sayesinde laktik asit, en sık olarak cilt bakım ürünlerinde (tonikler ve gece kremlerinde) ve kimyasal cilt soyma yani kimyasal peeling uygulamalarında cilt görünümünü iyileştirmek, ölü deri atmanızda ve cilt üzerindeki problemlerde etkilidir.

%10 – 25 – 40 – 50 – 60 – 70 ve %80 gibi oranlar ile  dercelendirilebilen laktik asitin, cilt yapısına göre hazırlanmış oranı uygulanacak deriye pamuk yardımıyla ve homojen olarak sürülür. Deride oluşması istenen etki gözlemlenene kadar maksimum 5 dakika deride bekletilir ve sonrasında bol su ile bölge temizlenir.

Ağrısız bir işlem olan Laktik asit uygulamasında geçici olarak hafif derecede yanma,batma ve iğne hissi gözlemlenebilir. Kişiye zarar veren bir yan etkisi olmamakla birlikte kimi zaman kısa süreli (12-24 saat) ve kendiliğinden düzelen kızarıklıklar oluşması da son derece doğaldır.

Laktik Asit Peeling Ne Sıklıkla Uygulanır

Bir Peeling uygulaması olarak glikolik asit peeling rahatlıkla ev koşullarında yapılabilen bir peeling yöntemidir. Bir çok internet sitesinde gereksiz korkularak yaraatılarak insanların güellik merkezleri ve dermatologlara baş vurması gerektiğinin belirtilmesinin altında yatan neden , yüksek miktarlarda istenen seans ücretleri düşünüldüğünde gayet net anlaşılmaktadır.

Kimya siteleri ve eczanelerde saf veye tonik şeklinde edinebileceğiniz laktik asit peelingi bu anlamada hem pratik hemde evde kendi kontrolünüzde yapabileceğiniz bir işlemdir. Ev koşullarında uygulayabileceğiniz, Laktik Asit uygulamasında belirli bir sayı sınırlaması olmamakla birlikte istenen etki genellikle 6-8 uygulama sonrasında gözlemlenir. İki uygulama arasındaki ideal zaman 5 ile 10 gün arasında cildinizin durumuna göre değişmektedir.

Kişinin cilt yapısına bağlı olarak istenen medikal sonuçlar çok kısa sürede de elde edilebileceği gibi bazı kişilerde ek uygulamalar yapılması gerekebilir. Laktik asit Peeling uygulaması sonrasında iyileşmenin sürdürülebilmesi için seans sayısının ve uygulama sonrası ten dengesinin kazınılması sağlayacak çinko oranı yüksek pişik kremleri ve B5 vitamini gibi cilt yenilenmesine yardımcı oalcak kremler kullanılması gerekmektedir.

Give a Comment