Lazer Epilasyon Yazın Yapılır Mı?

Hepimiz istenmeyen tüylerimizden kurtulmak için farklı yöntemler uygularız. İstenmeyen tüyler denildiğinde akla ilk gelen yöntem ağdadır, acısız olsun istiyorsak da jilet. Durum böyle olsa da son zamanlarda istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma sağlayan, sağlıklı ve bir o kadar da hızlı yol lazer epilasyondur. Ağda ve epilatörler gibi acı çekilmez hem de jilet gibi tüyleri çoğaltmaz aksine azaltır. Bu nedenle lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen kişiler için bir numaralı yöntem olmuştur.

Lazer cilde zarar vermeden kıl köklerine ulaşıp kıl köklerini tahriş eder. Ayrıca herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Lazer epilasyonun yapılmasından sonra artık madde olmadığı için kanserojen etkisi de yoktur. 16 yaşından itibaren koyu tüylere sahip olan herkeste uygulanabilir.  Bunun nedeni 16 yaşından sonra kıl köklerinin gelişmesinin tamamlanmış olmasıdır. Lazer epilasyon özellikle kadınları her ay ağrı dolu uğraşlardan kurtarır ve kalıcı olarak çözüm sağlar.

Epilasyon süresi ve seansları kişinin sahip olduğu tene ve uygulanacak olan bölgeye göre değişkenlik gösterir. Lazer epilasyon uygulandıktan sonra 20-25 gün içerisinde tüyler köklerden çıkmaya başlar ve lazerin de etkisiyle bazı tüyler kendiliğinde dökülür. Dökülmeyen tüyler için 1,5- 2 ay sonra  tekrar bir operasyon için gidilir.

Lazer epilasyonun özellikle kış aylarında yapılması tercih edilir. Çünkü yazın vücudumuz güneş ışınlarının daha fazla gelmesi nedeniyle yeteri kadar ışık alır ve eğer lazer yapılırsa vücutta fazla ışık alınmasının sonucu olarak beyaz lekeler çıkmaya başlar. Bu nedenle yaz aylarında lazer epilasyona 2 ay süre ile arar verilir. Fakat eğer yaz aylarına yakın bir zamanda lazer yapılacaksa dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır; Güneş ışığından en az 15  gün süre boyunca kaçınılmalıdır. Dışarı çıkılacaksa en az 50 faktörlük güneş kremi kullanılması ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde  vücudunuzda beyaz lekeler oluşur. Ayrıca lazer epilasyon yapılacaksa solaryuma ara verilmeli ve deniz sonrası güneşlenilmemelidir.

Give a Comment