Lazer Epilasyon Zararlı Mı?

Epilasyon kadınlar ve erkekler tarafından sıkça kullanılan bir istenmeyen tüylerden kurtulma yönetimi olsa da nispeten çok daha yeni bir yöntem olan lazer epilasyonun zararları hala araştırılıyor. İnsan vücudu üzerindeki etkileri doktorlar tarafından zararsız olarak açıklansa da farklı lazer epilasyon makineleri farkla dalga boylarına sahiptir ve vücut üzerinde farklı etki ve tahribatlar yaratabilirler.

Lazer epilasyonda görülebilecek yan etkiler leke ve yanıklardır. Bu riski en aza indirmek için kıla en doğru dalga boyunu uygulayan  alexandrite laser tipi makinalar tercih edilmelidir. Lazer işleminden sonra güneşlenilmemeli, 3 hafta boyunca güneşten özellikle sakınılmalı en yüksek faktörlü, en az 50 faktör güneş kremleri uygulanmalı leke oluşumu engellenmelidir.

Lazer ciltte çok önemli zararlar oluşturmaz. Ancak uygulamada ve sonrasında gerekli kurallara uyulmaz ve bakım yapılmazsa epilasyon yapılan bölgede yanma, kızarıklık, kabarma gibi etkiler oluşabilir. Bu etkiler genellikle üç dört gün içerisinde yok olurlar. Özellikle epilasyon esnasında kullanılan cihazın türüne, ayarına dikkat edilmelidir.

Erkekler üzerinde de son zamanlarda yaygın bir kullanımı olan lazer epilasyonun cinsiyete göre farklılaşan yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak çok esmer erkeklerde özellikle yüz, sakal üzeri bölgelerde uygulama yapılırken leke oluşum riskine bağlı çok daha dikkatli olunmalıdır. Uygulama sonrası doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Lazer epilasyon yönetimin net ve kalıcı zararları olmamakla birlikte kişiden kişiye, cilt tiplerine ve özel deri rahatsızlıklarına göre çeşitli yan etkileri olabilir. Bunlara zemin hazırlamamak için cilt iltihabı, yara, siğil, sivilce, egzama, uçuk ve ışığa bağlı cilt rahatsızlığı olan kişiler lazer epilasyon yöntemini kullanmamalıdır. Güneş alerjisi olan, cildi güneş yanığı olan ve solaryuma giren kişilere lazer epilasyon leke oluşum ve tahriş riskinden dolayı önerilmemektedir.

Hamilelelik döneminde bebeğe herhangibir zararı olmamasına rağmen ilk 3 ay annenin psikolojik olarak sıkıntıya girmemesi epilasyon esnasındaki hafif ağrıların bebeği ve anneyi rahatsız etmemesi düşünülerek bilinen herhangi bir zararı olmamasına rağmen hamilelelik dönemince lazer epilasyonun ertelenmesi önerilir.

Give a Comment