Lekeli Ciltlere Maske Nasıl Yapılır?

Zamanla ciltteki birçok leke meydana gelebilmektedir. Bu lekelerin sivilce, yanık, güneş ışınları, yara gibi birçok nedeni olabilmektedir. Ciltte oluşan bu lekeleri gidermek için yapılması gereken cilt rengini dengeleyici bir formül bulmaktadır. Herkesin evinde rahatlıkla bulunan malzemelerle ciltte oluşan lekeleri gidermek mümkündür. Önemli olan kişinin doğru malzemeyi kullanmasıdır.
Peki lekeli ciltlere maske nasıl yapılır? Hangi malzemeler lekeli ciltlere iyi gelir?

  • Salatalık iyi bir cilt dostudur. Birçok cilt maskesinde kullanılan salatalık cilt için bir şifa kaynağıdır. Salatalık kullanarak cilt lekeri için bir maske oluşturabilirsiniz. Bunun için yarım salatalığı rendelemeniz gerekmektedir. Rendelediğiniz salatalığın üzerine 1 çay kaşığı kadar yoğur ekleyin. Daha sonra 1 su bardağı yulaf ezmesini de ekleyip maske haline gelene kadar iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi lekenin olduğu yerlere sürün ve kuruyana kadar bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın.
  • Salatalık kadar çilekte ciltte oluşan lekeleri gidermede önemli bir yere sahiptir. Önce 2 tane çileği püre haline getirin. Üzerine 1 yemek kaşığı lavanta yağı ve 1-2 çay kaşığı bira mayası ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze hafif masaj yaparak uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yüzünüze yıkayın.
  • Bir miktar keten tohumuyla iyi bir leke giderici elde edebilirsiniz. Bunun için 1 bardak suda bir miktar keten tohumunu kaynatın. daha sonra suyu süzün. Elde ettiğiniz keten tohumlarını ince bir tülbente sarıp lekelerin olduğu yerlerde gezdirin.
  • Limonun renk açıcı özelliğini cilt lekelerinizde kullanabilirsiniz. 2 çay kaşığı limon suyu, 2 çay kaşığı üzüm sirkesi ve 2 çay kaşığı suyu iyice birbirine karıştırın. Elde ettiğiniz suyu bir pamuk yardımıyla her gün yüzünüze uygulayın.
  • Yüzünüzde sivilcelerden dolayı lekeler meydana geldiyse yoğurt, bal ve limonla bir maske hazırlayabilirsiniz. 1 adet limonun suyunu sıkın. Daha sonra üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Tüm malzemeleri iyice birbirine karıştırıp bir maske elde edin. Elde ettiğiniz maskeyi haftada bir kez yüzünüze uygulayın. 20 dakika kadar bekleyin bol suyla yüzünüzü yıkayın.

Give a Comment