Makyaj Altı Baz ve Fondöten Kullanımı

Fondöten

Makyaj altı baz ve fondöten kullanımı çok önemlidir çünkü makyaj zemininiz, tüm görüntünüzü güzelleştirebilir de, mahvedebilir de. Düzgün uygulanan doğru bir ton size pürüzsüz, düzgün bir makyaj altı hazırlar. Düzgün olmayan bir şekilde sürülmüş yanlış bir ton yabancıların tuhaf bakışlarını üzerinize çekebilir. İster yüzünüze genel bir ışıltı veren renklendirilmiş süper şeffaf bir nemlendirici kullanın, ister cildi tamamen örtücü bir krem ya da çubuk kullanın, fondötenler, kapatıcılar, makyaj altı baz ve pudralar temiz bir başlangıç yapabilmenizi sağlar.

Cildiniz için Tazeleyici Başlangıç

Temiz, sağlıklı bir renge sahip bir cilt, harika bir görüntünün temelidir. Bu, makyaj yapsanız da yapmasanız da geçerlidir. Eğer kendiliğinden pürüzsüz bir cilde sahipseniz ve makyajsız cildin güzel olduğunu düşünüyorsanız, fondöten veya makyaj altı baz muhtemelen gereksizdir. Fakat mükemmel bir görüntü tercih ediyor ya da kapatıcı özelliğinden yararlanmak istiyorsanız, pek çok ürünün, fondötenleri temel görevleri olan kapatıcı olmanın ötesine taşıyan fazladan yararlar sağlıyor olmasına sevinebilirsiniz.

Pek çok cilt ürününe zararlı UVA ve UVB (ultraviyole A ve B) ışınlarına karşı koruyucu, geniş spektrumlu SPF  yani güneş koruma faktörü eklendiğini de hatırlatalım. Ayrıca, farklı cilt tipleri için farklı formüllere sahip fondötenler de bulunmaktadır. Size uygun olanı seçin.

Hangi formülü seçerseniz seçin, hedefiniz doğal ışıltınızın yansımasıdır. Bunun anlamı cildinizin alt tonlarıyla uyumlu bir ürün seçmektir.

“Soğuk” yüzlerin pembe-mavi alt tonları, genellikle açık renk gözleri vardır, sarışın, kumral ya da siyah saçlıdırlar.

“Sıcak” yüzlerin alt tonları sarı/altın rengidir, genellikle kahverengi, ela ya da yeşil gözlü, sarışın, kızıl ya da siyah saçlı olurlar.

Fondöten veya Makyaj Altı Baz için Doğru Renk Tonu

Cildiniz için, ister açık renkli, ister buğday, isterse koyu renkli olsun, doğru fondöten yada makyaj altı baz seçmek bir yere kadar deneme yanılma meselesidir. Cilt renginize yakın gözüken cildinizin alt tonlarına uygun iki ya da üç renk tonuyla başlayın ve çenenizin yanına yan yana sürün. Biraz yedirin, bu tonlardan biri gözden kayboluyor, diğeri kalıyor mu bakın. Eğer her iki ton da fark ediliyorsa, silin ve bu işlemi iki farklı tonla yineleyin. Gözden kaybolur gibi gözükeni kullanın.

Makyaj Altı Baz veya Fondöten Uygulama

Alnınıza, burnunuza ve her iki yanağınızın üzerine birer damla fondöten veya makyaj altı baz sürün; parmak uçlarınız ya da bir makyaj süngeriyle aşağı ve dışa yayarak cildinize yedirin. Fondöteni yüzünüzün kenarlarına yedirirken aşağı doğru yaymak, ayva tüylerinin altında birikmesini önleyecektir.

Makyaj Baz veya Fondöteni Cilde Yedirme

Fondöteni veya makyaj altı bazı azar azar uygulayın, istediğiniz görünüme ulaşana kadar yavaş yavaş ilave edin, makyaj malzemesi eklemek silmekten daha kolaydır. Fondötenin veya kullanılan makyaj altı bazın düzgün bir şekilde yedirilmesi genellikle ihmal edilen bir adımdır, fakat doğal, makyajsız bir görünüm elde etmek için gereklidir. Yüzünüzün kenarlarında fondöten izi olmaması için, bir makyaj süngerinin geniş tarafını çene hattınız ve saçınızın başladığı hat üzerinde gezdirin. Fondöteninizin biraz ağır durduğunu düşünüyorsanız, süngeriniz silgi gibi de kullanılabilir. Fazla fondöteni almak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için süngerin temiz yüzünü kullanın.

*Fondöten Tipleri Nelerdir?

Şeffaf Fondöten

Hafif, şeffaf bir kapatıcıdır.

Orta Yoğunlukta Fondöten

Likit ya da çubuk şeklinde bulunur, her kişi ve zevke uygun en esnek uygulamayı sağlayan fondöten tipidir. Yarı-şeffaf bir kapatıcılık sağlamak için nemli bir makyaj süngeriyle, orta yoğunlukta bir kapatıcılık için kuru süngerle, ya da tam kapatıcılık sağlamak için parmak uçlarınızla uygulayın. Pudra şeklinde olanları da mevcuttur. bunlar genellikle bir sünger yardımıyla uygulanır.

Tam Kapatıcı Fondöten

Mat bir renk verir, maske benzeri bir görüntü elde etmemek için dikkatlice yedirin.

Give a Comment