Normal Cilt Nasıl Anlaşılır?

Doğru bakımın uygulanması ve kullanılan ürünlerin yanlış sonuçlar meydana getirmemesi nedeniyle cilt tipini bilmek önemlidir. Cilt tiplerinin özelliklerini bilmek ve bu doğrultuda gözlem yapmak sahip olunan cilt tipini ortaya çıkarsa da çeşitli etmenler ciltte bazı değişikliklere sebep olabilir.

Çoğu kez normal cilt sorunsuz ve sağlıklı bir cilt olarak algılansa da hormonal sebepler, hava sıcaklığındaki ani değişimler ve benzeri etkenler sebebiyle farklılıklar meydana gelebilir. Genel olarak normal cilt ile kastedilen ne çok yağlı ne de çok kuru olmakla birlikte esnek, pürüzsüz, gözeneklerin fazla açılmadığı ve cilt tonunun canlı, parlak bir görünüme sahip olduğu ciltlerdir. Normal ciltlerde dengeli bir yağ salgısı söz konusudur. Bu tür ciltler çok fazla ve özel bir bakım gerektirmez. Rutin olarak yüzü günde iki kez yıkamak yeterlidir. Bunun yanında normal cildin bakımında alkolsüz bir tonik uygulayarak cilt kuruduktan sonra çok hafif olmamakla birlikte çok da ağır olmayan bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Sahip olunan cilt tipinden emin olmak için yapılabilecek basit bir test ile cilt tipini öğrenmek mümkündür. Cilt tipinden emin olmak uygun ürünlerin kullanımı açısından önemlidir.

  • Sabun ya da herhangi bir yüz temizleyici kullanılmadan ılık su ile yüz yıkanır.
  • Temiz bir havlu ile yüz silinmeden hafifçe yüze vurulur.
  • Cilt yaklaşık yarım saat boyunca kurulanmadan ve dokunulmadan beklenir.
  • Kağıt bir havlu ile silinir. Eğer pul pul dökülmeler söz konusu değilse ve kağıt havluda sarı ya da siyah lekeler bulunmuyorsa cilt normal yapıdadır.

Give a Comment