Parlak Saçlar İçin Neler Yapılır?

Sağlıkla parlayan saçlara sahip olmayı herkes ister. Saçların hava koşullarından dahi etkilenebilecek kadar narin yapısı, parlak saçlara ulaşmayı kısmen zorlaştırır. Bu nedenle düzenle bakımla doğru uygulamalarla saçlar dış etkenlerden korunur.

Parlak saçlara sahip olmanın ilk kuralı, saç yapısını yakından tanımaktır. Bu sayede saçların neye ihtiyaç duyduğu saptanabilir ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda uygulamalar yapılabilir. Yapısına uygun işlem gören saçlar, daha sağlıklı olur ve bu da saçların parlaklık kazanmasına katkı sağlar.

Kesim, Yıkama ve Kurutma

Saçların sağlıklı olabilmesi için periyodik olarak kesilmesi gerekir. Yıpranan saç uçları parlaklığın önünde bir engeldir. Saç kökleri kırıkları onarmaya çalışır ve bu durum yıpranmaya neden olur. Düzenli olarak kırıkları aldırmak saçın daha parlak bir görünüm kazanmasına katkı sağlar.

Yıkama sırasında kullanılan ürünlerin saçın yapısına uygun olması gerekir. Saçlar mümkün olduğunca ılık su ile yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Yıkama sıklığı iki gün ve üzerinde olmalıdır. Kurutma işlemine geçilmeden önce saçın suyunun bir havlu yardımı ile emilmesi beklenmelidir. Ardından çok sıcak ve çok yakından olmayacak şekilde kurutma işlemi yapılmalıdır.

Bakım

Çevresel etkenlerden dolayı sıklıkla yıpranan saçlara uygun bakımlar yapılır. Seçilecek bakım ürünleri saçın yapısına uygun olmalıdır. Aynı zamanda mümkün olduğunca doğal ürünler tercih edilmelidir. Saçın parlaklık kazanmasına faydası olduğu bilinen saç bakım maskelerinden bazıları şöyledir:

  • Yumurta Akı ve Limon Maskesi: 2 yumurtanın akı, 2 çay kaşığı limon suyu ile iyice çırpılır. Elde edilen karışım saç diplerinden başlanarak saçın tamamına sürülür. Yaklaşık 15 dakika saçta bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Hassas saçlar için uygun olmayan bu maske, haftada iki defa uygulanabilir.
  • Muz ve Zeytinyağı Maskesi: 1 adet iyice olgunlaşmış muz ezilir ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile homojen olarak karıştırılır. Elde edilen karışım saçın tamamına sürülür ve 15 dakika boyunca saça masaj yapılır. Ardından 15 dakika daha bekletilir ve iyice durulanır. Her saç tipi için uygun olan maske haftalık olarak uygulanabilir.

Give a Comment