Parlak ve Pürüzsüz Cilt İçin Öneriler

Her kadın parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Parlak ve pürüzsüz bir cilt kadınlar için imkansız değildir ve doğru cilt bakım yöntemleri ile mümkündür. Parlak ve pürüzsüz bir cilt için cilt temizliği, epilasyon, cilt bakımında kullanılan doğal yağların ve cilt problemleri ile karşılaşılınca atılacak adımlar çok önemlidir. Aşağıda sizlere güzel bir cilt için yapmanız gereken bazı cilt bakım püf noktaları verilmiştir.

Cildin Parlak ve Pürüzsüz Olması için Evde Yapılması Gerekenler

Parlak ve pürüzsüz ciltler için 20 öneri;

1- Cildiniz nem dengesini koruyun ve daima nemlendirin. Yeni çıkan bir çok nemlendirici gün boyu etkiye sahip. Proteinli ve bitki özlü olanlar ise cildi aktif hale getirip üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmasını sağlıyor.

2- Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu şekilde yapılacak duş, iş hayatınızın yol açtığı cilt stresinizi azaltır.

3- Artık cilt bakım ürünlerinde de rastlayabildiğimiz C vitamini, kan dolaşımını ve kolajen üretimini hareketlendirdiğinden, bu tip ürünleri tercih edin. Özellikle C Vitamini serumları cildiniz için antitoksidan görevi görür ve cildinizi zararlı toksinlere karşı korur.

4- Ayaklarınız parmak uçları, yüzünüze sinyal gönderir. Alnınızda oluşacak kırışıklıkları önlemek için ayak parmaklarınız üst kısmına düzenli aralıklarla sertçe bastırın.

5- Genel yüz temizliğinde kullanılan maskelerden peeling etkisine sahip olanları tercih edin, bu sayede ölü hücreleri ortadan kaldırarak, derinlemesine temizlik yaparsınız.

6- Yüzünüzü haftada iki defa cilt bakım kremi ile 5 dakikalık masaj uygulayın. Bunun için, parmaklarınızı kullanarak oval hareketlerle çeneden yanaklara, alnın ortasından dışa doğru, burun yanlarından alnın ortasına doğru inip çıkarak masaj yapın. Ağzınızın çevresini, yukarı doğru hareketlerle ovun. Bu masajlar cilt hücrelerinizi harekete geçirir ve cilt yenilenmesine katkı sağlar.

7- Gece saat 1′den önce güzellik uykusuna yatmayı ihmal etmeyin. Bedenimiz özellikle ilk uyku saatlerinden gece yarısına doğru büyüme hormonları üretir. Bu hormonlar ise hücre yenilenmesini hareketlendirir. Ayrıca stresinizi de azaltır.

8- Kremlerin içindeki enzimlerin faydalarını biliyor musunuz? Biyoteknolojik yöntemler taklit edilerek üretilen minik protein molekülleri, ileri yaşta, insanların cildindeki dolaşım sistemini aktif hale getirip ciltleri koruyucu hücreleri güçlendirir.

9- Koku kompresleri cilt ve duyuları canlandırır. Dörder damla limon ve selvi ağacı özünü ve iki damla ardıç yağını, iki litre kaynar su içine koyun. Özel yüz havlunuzu bu karışımın içine daldırın ve yüzünüzde bir müddet bekletin.

10- E vitaminin bulunduğu kremler hücrelerin gerilimini azaltır. Ultroviyole ışınlarının, atık gazların, nikotinin oluşturduğu saldırgan serbest radikaller cildin zamanından önce yaşlanmasına sebep olur. E vitamin cildi bu zararlı etkenlerden koruyup nemlendirir.

11- Yanaklarınız derisini gerginleştirmek için jimnastik yapmalısınız. Bunun için ağzınızı kapatın, yanaklarınızı içeri doğru çektikten sonra, ellerinizin yardımı ile yavaş yavaş gerin. Cildiniz bu sayede esneklik kazanacaktır.

12- Patates masajı cildi tazeler ve dinlendirir. Öncelikle çiğ patates dilimlerini 10 dakika buzdolabında bekletin. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra, soğumuş patates dilimleriyle yüzünüze masaj yapın. 15 dakika boyunca patatesi, suyunun cildinize etki etmesini bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

13- Duru, yumuşak bir ten için AHA komplekslerine başvurmak bir zorunluluk. Bu isimle tanınan meyve asitleri, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlarken, tahriş de etmiyor. Ayrıca besleyici yağlar da içererek cildin yağ dengesini korur.

14- Kolajen tabakasını harekete geçirecek bir içecek hazırlamaya ne dersiniz? Bunun için 250 gr domates, 2 şeftli, kabuğu soyulmuş yarım limon ve bir havucu katı meyve presine koyun, bir damla zeytinyağı ve bir miktar iyot tuzu ekleyin ve karıştırın. Ardında maskeyi cildinizin özellikle kuru alanlarına sürün.

15- “Şikaku” baskısı herhalde birçoğunuzun yabancı olduğu bir kelime. Gergin yüzünüzü yumuşatmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Söz konusu baskının uygulanacağı enerji merkezi, gözbebeğinin hizasında, gözaltlarındaki kemikler üzerindedir. Bu bölgeye, en az 5 saniye süresince, parmaklarınızla bastırın.

16- Güzellik kapsülleri cildi bütünüyle beslemese de, işlevini içeriden yürüten bir hücre yenileyicisi olarak görev yapıyor. Vitaminler, nemlediriciler ve doğal maskelerle cildin esnekliğini sağlayabilirsiniz.

17- Oksijen maskesi, bir çeşit expres lifting görevi görür. Bu uygulamayla, hücrelerin oksijen alımı 10 dakika içinde yoğunlaşır. Sonuç olarak, cilt olabildiğince taze ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

18- Lipozom maskeleri besleyicidir. Aynı zamanda, cildin alt tabakalarına da nüfuz ettiklerinden, etkilerini uzun vadede gösterirler.

19- Turuncu ışık, hücreleri canlandırır, mavi oksijen alımını artırır, sarı cildi ölü hücrelerden arındırır ve yeşil kuproza karşı etkilidir.

20- Ayrıca cildinizin D vitamini sağlaması için güneşe ihtiyaç vardır fakat güneşte fazla kalmak cilt lekelenmelerine de neden olabilmektedir.

Give a Comment