Peeling Akneli Cilde Yapılır Mı?

Akne

Derimiz cildimizin, kılların ve saçların kurumasını engellemek üzere sebum salgılar. Bu sebum salgılanırken cilt ayrıca ölü cilt hücrelerini de atar. Bu ölü hücrelerin birikmesi gözenekleri tıkar ve cilt yüzeyinde yaşamakta olan bakterilere üremek için uygun ortam oluşturur, böylece akneye oluşumu gözlemlenir. Bu sebepten gözeneklerin açık tutulması önemlidir. Gözeneklerin açık tutulması cildin düzenli olarak yenilenmesini, taze kalmasını sağlar. Ama bu gözenekleri açık tutma işlemi granüllü peelinglerle yapılmamalıdır. Bu sadece yüzeysel bir işlemdir. Ve yanlış yapıldığında cildi çizerek cilt yüzeyindeki bakterilerin deri altına geçmesine sebep olur.

Ayrıca ciltte bulunan akne peeling tanecikleri yüzünden zarar görebilir. Aknenin zarar görmesiyle içindeki bakteriler cilde yayılabilir. Bu yayılma yeni aknelerin oluşumu sebep verir. Ayrıca zarar gören akne ciltte yeni leke oluşturur. Sivilce lekelerinin geçmesi zaman alır veya geçmez.

Eğer sivilceli cilde peeling yapılacaksa daha çok kimyasal peeling tercih edilmelidir. Bu konuda uzmanlardan bilgi alınmalıdır. Uygulamanın yapılabilirliği ve vereceği sonucu size ancak bir dermatolog veya bir cilt bakım uzmanı söyleyebilir.

Tanecikli peeling uygulaması akne tedavisinin ardından kalan sivilce lekeleri için uygulanabilir. Ciltteki lekeleri soyarak yavaş olan iyileşme sürecini yarıya indirebilirsiniz. Bunun için birkaç malzemeyle peeling hazırlayabilirsiniz. Ya da satın alabileceğiniz peelingler kullanabilirsiniz.

Evde bulanabilecek bir kaç malzeme sivilce lekelerin etkili olacaktır.

Bal: İçinde bulunan az derişiklikteki Hidrojen Peroksit doğal bir renk açıcıdır. Cilde düzenli olarak uygulanan ballı peeling ve maskeler bu lekelerin giderilmesini sağlayabilir. Dikkat etmeniz gereken husus cildinizin bala alerjisi olup olmamasıdır.

Zerdeçal: Zerdeçal yıllarca Hindistan’da kadınların kullandığı bir güzellik sırrıdır. Anti bakteriyel özelliği ve cilde aydınlık vermesiyle akne lekeleri için hazırlayacağınız peeling için mükemmel bir malzemedir. Yine alerjik olup olmadığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanırken cildinizde bir süre beklettikten sonra peeling olarak kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Limon: Yine doğal bir renk açıcıdır. İçindeki sitrik asit hem anti bakteriyel özellik göstermekte hem de akneli cilde iyi gelmektedir. Yapacağınız peelingi kıvamına getirmek için kullanacağınız bir kaşık limon peelinginizin etkisini arttırır. Cilde aydınlık verilmek için kullanılan birçok serumda C vitamini bulunmaktadır ve C vitamini limonda bolca bulunur.

Peeling akneli cilde kesinlikle uygulanmamalıdır. Cilt akne tedavisini gördükten sonra kalan lekelere yardımcı olarak kullanılmalıdır.

Give a Comment