Peeling Ne İşe Yarar?

Peeling

Cildi yenileyen ve gençleştiren peelingin cilde sayısız yararı vardır. Her gün sayısız dış etmene maruz kalan cilt bir süre sonra mat, donuk bir hal alır ve sivilce oluşumuna hazır hale gelir. Cildi maruz kaldığı kötü etkilerden arındırmak ve yenilemek için ise peeling uygulaması birebirdir. Cildi ölü derilerden arındıran, cildin canlanmasını ve gençleşmesini sağlayan peeling aynı zamanda cildi onarıcı bir etkiye de sahiptir.

Peeling sayesinde cilt daha diri ve canlı gözükecektir. Kremlerin cilde daha hızlı ve kolay nüfuz etmesini sağlayan peeling, cildi istenmeyen kir ve bakterilerden de arındırır. Duş sonrasında cilde uygulanması tavsiye edilen peeling, açılan gözenekler sayesinde ciltte istenen etkiyi yaratacaktır. Yeni hücre oluşumuna yardım eden peeling işlemi, cildi pürüzsüz ve parlak bir görünüme kavuşturacaktır.

Sivilceli ciltlerin kesinlikle yapmaması gereken peeling, sivilceleri yayar ve daha kötü bir duruma sokar. Normal ve yağlı ciltler için haftada bir kez peeling yapmak yeterli olacaktır. Göz ve dudak çevresi dışındaki bölgelere uygulanması gereken peeling, cildi dairesel hareketlerle ovmak suretiyle uygulanır ve bol su ile durulanır. İlk defa peeling işlemi uygulayacak kişiler ciltlerinin küçük bir bölgesinde peeling karışımını test etmelidir. Birkaç dakika ciltte bekletilen karışım eğer alerji belirtileri göstermiyorsa, peeling işlemi rahatlıkla cilde uygulanabilir.

Cildin yapısı ve durumuna göre birkaç türde peeling işlemi mevcuttur. Ciltte yer alan lekeleri gidermek için derin peeling işlemleri uzmanlar tarafından uygulanabilir. Ciltteki tabakanın soyulması esasına dayanan bu işlem, ciltteki iyileşme süresine göre 2- 3 ayda bir tekrarlanmalıdır. Yüzeysel peelingler ise cildin haftalık bakımını yapmak için idealdir.

Ev ortamında yüzeysel peeling uygulaması yapmak mümkündür. 1 kaşık toz şeker ve 1 kaşık zeytinyağı karıştırılarak cildin burun yanak ve alın bölgelerine hafifçe ovulmak suretiyle uygulanır. Masaj eşliğinde gerçekleştirilen bu peeling, ciltte yaklaşık 5 – 10 dakika bekletilmelidir. Daha sonra bol su ile durulanan peeling, cildin nefes almasını ve yenilenmesini sağlayacaktır. Haftada 1 kez uygulanan bu işlem düzenli tekrarlandığında cildi gençleştirir ve parlak bir görünüme kavuşturur.

Give a Comment