Peeling Ne Sıklıkta Yapılır?

Cildi, ölü cilt hücrelerinden arındırarak gözeneklerin açılmasını sağlayan peeling uygulamaları, düzenli kullanım ile cildin yenilenmesini ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

Peeling nedir? Nasıl yapılır?

İçinde, küçük partiküller olan ve cilde zararlı olmayan hemen hemen her şeyden peeling yapılabilir.  Doğal ve ticari peeliglerin tamamı aynı mantık üzerine kuruludur. Bu partiküller, masaj yaparak cilde uygulandığında, cildin üst kısmındaki ölü tabakayı sıyırarak temizler. Bir anlamda çok nazik bir şekilde yapılan zımpara işlemini andırır.  Partikül içeren peelinglerin yanı sıra içerdikleri kimyasallar ile cildi soyan peeling ürünleri de bulunur

Peeling işlemi ne kadar sıklıkla yapılır?

Ticari ürünlerin arkalarında, peeling ürünün ne kadar sıklıkla kullanılması gerektiği yer alır. Bununla birlikte, birçok üründe ve doğal ev yapımı tariflerde, haftada 1 defa düzenli uygulama yapılması önerilir. Ancak cilt yapısına göre bu sayı, haftada 2 defaya da çıkabilir.

Haftalık olarak uygulanan peelinglerin dışında, cildi soyma özelliği olan daha hafif peelingler de bulunur. Günlük peeling olarak geçen bu ürünler, günlük yüz temizliği için kullanılabilecek kozmetiklerden biridir. Ancak günlük peelingler, hassas ciltlerde dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Her cilt tipi için aynı peeling kullanılabilir mi?

Peeling kremleri içerisindeki partiküller, sadece cildin ölü tabakasını temizlemek için çalışır. Peelinge sıvı dokusunu veren diğer maddeler ise cilt tiplerine göre özel olarak üretilir. Kuru, yağlı, hassas ve akneli cildin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Kuru ciltlerde kullanılacak peeling ürünleri, içerdikleri özler ile cilt yüzeyinde nem barikatı oluşturarak, cildi nemlendirmeye ve kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Yağlı ve akneli ciltlerde tıkalı gözenek yapısı göz önünde tutularak, nemlendirici özelliği hafif, anti-septik bileşikler kullanılır. Hassas ciltler için yatıştırıcı ve cildi yumuşatmaya yönelik formüller kullanılırken, karma ciltlerde yağ dengesinin sağlanması ve aynı zamanda cildin nemlendirilmesi için formüller uygulanır.

Doğal ev reçeteleri de cilt yapısı göz önünde tutularak hazırlanmalıdır. Örneğin limon ve çilek gibi meyveler asidik yapısı ile yağlı ciltleri dengelerken, aynı reçete hassas ciltlere hasar vereblir.

Yorum Yapınız