Protez Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak

Elleri daha hoş göstermeye yardımcı olan protez tırnak, sahip olunan tırnakların üzerine yapay bir tırnak yerleştirilmesidir. Mevcut tırnakların daha düzgün, bakımlı ve gösterişli olması açısından, üzerine ek bir yapay tırnak yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Tırnak yapısı bozuk, hasta veya herhangi bir sebeple tırnağından memnun olmayanların tercih ettikleri bir yöntemdir ve kozmetikle hiçbir ilgisi yoktur. Protez tırnak üç ayrı şekilde uygulanabilir.

  • Birinci yöntem; jeller kullanılarak yapılır ve aynı işlem herhangi bir plastiğin üzerine de uygulanabilir.
  • İkinci yöntem; hasta tırnaklara uygulanır. Hasta tırnaktan kasıt yenilmiş tırnaklar, kırılmış veya mantar vb. durum meydana gelmiş tırnaklardır.
  • Üçüncü yöntemde toz jel tekniği vardır. Bu da en kolay ve en çok tercih edilen protez tırnak tekniğidir. Protez tırnaklar yapay olmasına rağmen oldukça doğaldır ve öz tırnaklara göre kat kat daha güçlüdür.

Protez tırnak kolaylıkla çıkarılabilir, ancak protez tırnağın çıkarılması ve bakım yapılması için protezin çıkarılmasının ardından en az bir hafta beklenmesinde fayda vardır.

  • Jel ile yapılmış bir protez tırnağı özel törpüsü ile çıkarılması gerekir.
  • Diğer tekniklerle yapılan protez tırnaklar için özel solüsyon kullanılmalıdır. Özel solüsyon kullanıldığında tırnaklarda bir çözünme işlemi gerçekleşecektir. Bu çözünme işlemi muhakkak tırnak sağlığı için bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.
  • Protez tırnağı çıkarıldığında öz tırnakların uzadığını fark edilir. Protez tırnakların tekrar takılma işlemini gerçekleştirmeden önce öz tırnakları kısaltmak gerekir. Bu süre zarfında uzmanların önerdiği özel bakım ürünleri kullanılmalıdır.
  • Protez tırnaklar istenildiği kadar uzun kullanabiliriz. Tırnak; altındaki kan damarcıklarından beslenir. Bu sebeple herhangi bir zararı yoktur. Zaten vücutta kullanılan ölü bir uzuvdur tırnaklar.
  • Protez tırnakların kullanım süresi, kişinin tırnaklarının uzama hızına göre değişkenlik gösterir. Fakat kişinin tırnaklarını daha sağlıklı ve hijyenik olarak kendini daha rahat hissetmesi açısından ayda bir tırnağı yenilemesi önerilir.
  • Protez tırnaklar öz tırnaklardan kırk kat daha güçlü olduğu için ufak darbelerde çıkması ya da kırılması söz konusu değildir. Sert bir darbe alındığında ve protez zarar gördüğünde ise korkulmaması gerekir. Kırılan, zarar gören protezin tedavisi mümkündür.

Give a Comment