Protez Tırnak Nasıl Yapıştırılır?

Tırnak

Kısa sürede bakımlı ve uzun tırnaklara sahip olmayı sağlayan protez tırnaklar, çeşitli ebatlarda tırnakların bulunduğu setler halinde satılır. Bu setlerde hemen hemen her tırnak büyüklüğüne uyabilecek tırnaklar yer alır. Ambalaj içeriğine göre tırnak sayısı genellikle 10 ve 24’lü setler halindedir. Buz beyazı, french, kendinden ojeli ve desenli çok sayıda tasarıma sahiptir.

Protez tırnak nasıl yapıştırılır?

Protez tırnak uygulaması yapılmadan önce ellerin kir, losyon vb. maddelerden arındırılmış olması, tırnak üzerinde varsa oje, cila, koruyucu gibi kozmetiklerin silinmiş olması gerekir. Tırnak üzerindeki katmanlar, tırnağın tam olarak yapışmasını önler ve kolayca düşmesine neden olur.

El ve tırnaklar temizlendikten sonra protez tırnaklar, doğal tırnak ölçüsüne göre seçilir ve ikili gruplar halinde ayrılır. Bu işlem tırnağın yapıştırılması sırasında uygun tırnağın kolayca seçilmesine ve yanlış tırnak takılmasını önlemeye yardımcı olur. Uygulanacak tırnaklar seçilirken, protezin doğal tırnak yatağına tam olarak oturması, yanlardan baskı uygulamaması gerekir.

Tırnak ölçüsüne göre seçilen protez tırnakların içine bir damla yapıştırıcı damlatıldıktan sonra, tırnağın üzerine baskı uygulayarak yapıştırılır. Yaklaşık 10 saniye kadar bastırılarak, protezin tamamen yapışması beklenir. Tırnak yapıştırıldıktan yaklaşık 20-30 dakika sonra tamamen kurur ve çıkartılması güçleşir. Bu aşamada çok fazla yapıştırıcı kullanılmamalı ve tırnak dışına taşırmamaya dikkat edilmelidir. Yapıştırıcının taşması durumunda tüy bırakmayan nemli bir bezle hızlıca silinmesi yeterlidir. Aşırı yapıştırıcı uygulamak, doğal tırnaklara ciddi hasarlar verebilir. Tüm tırnaklar aynı şekilde yapıştırıldıktan sonra isteğe göre kesme, törpüleme ve renklendirme işlemleri yapılabilir.

Protez yapıştırıcıları çok güçlü yapıştırıcılardır ve doğal tırnak üzerinden temizlenmesi oldukça zordur. Aşırı miktarda kullanılması tırnağın doğal yapısına zarar verebilir. Protez çıkarıldıktan sonra doğal tırnak üzerinde kalın ve pütürlü bir tabaka halinde kalabilir. Tırnak sağlığı için az miktarda yapıştırıcı kullanılması önemlidir.

Protez tırnakları çıkartmak için içi sıcak su dolu bir kabın içinde eller yumuşayıncaya kadar bekletilir. Daha sonra protez tırnağın kenarlarından yavaşça kaldırarak tırnak çıkartılır. Doğal tırnakların zarar görmemesi için bu işlemin olabildiğince nazik yapılması, tırnağın çok fazla zorlanmaması gerekir.

Give a Comment