Saç Boyası Alerjisi Nasıl Geçer?

Minerallerde ortaya çıkan saç boyası alerjisi boyaların içeriğindeki renge bağlı olarak değişir. Boyanın içerisinde bulunan çeşitli kimyasal maddelere karşı da alerji olabilir.

Saç Boyası Alerjisi Nedenleri

  • Saç rengini tutturmak için boyaya eklenen diğer maddeler
  • Saç boyası markası değişikliği
  • Kalıcı boya kullanımı
  • Saçı sık boyama
  • Boya içerisinde bulunan parafenilendiamin ve kobalt kimyasalı

Saç Boyası Alerjisinin Belirtileri

  • Kaşıntılı ve pul pul döküntüler
  • Ciltte kızarıklık
  • Deride sulu yara oluşumu ve kabuklanma
  • Yüz bölgesinde şişkinlik

Saç Boyası Alerjisinin Tedavisi

Alerjinin önüne geçmenin yolu alerji testi yapmaktır. Hastaya yama testi yapılır. Kişinin vücuduna alerjiye neden olduğunu düşündüğü maddeler yapıştırılır. Yaklaşık 48 saat sonra araştırma sonuçlanır. Yapıştırılan maddelerin vücutta bıraktığı tepki ile alerjinin nedeni öğrenilir. Nedenine göre saç boyası kullanımında içerisinde bulunan kimyasallara dikkat edilir. Bir başka tedavi yöntemi ise kortikosteroid kremlerdir. Bu kremler geçici çözüm yöntemleridir. Uzun süreli kullanımlarda ciltte yan etkilere neden olabilirler. Saç boyası alerjisi ileri bir boyutta ise kremler fayda etmez. İğne ya da ilaç tedavi yöntemine başvurmak gerekir. Alerjiye karşı alınacak en önemli tedbir içerisinde çok fazla kimyasal madde olan ürünleri kullanmamaktır.

Özellikle boya içerisinde parafenilendiamin kimyasalı olmamasına dikkat etmek gerekir. Bu kimyasal doğal ürünlerde bulunmaz. Bu yüzden doğal ürünlerden yana tercih yapılabilir. Saç ne kadar erken yaşta boyanırsa alerji olma ihtimali o kadar yüksektir. Saç boyası alerji yapmasa bile saçın yıpranmasına neden olur. Saçlarını ilk kez boyayan kişiler boyamadan önce pratik bir test yapabilirler. Boya saça sürülmeden önce dirseğin iç yüzüne ya da kulak arkasına sürülür. 2 gün boyunca duş alınmaz. Ciltte kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi etkiler var ise boya alerjiye neden olabilir. Bu sayede boya test edilmiş olur.

Saç alerjisi durumunda kaşıntıyı azaltacak antihistaminik tabletler kullanılır. Sulantıyı azaltan kompresler kullanılır. Enfekte olan yaralar için antibiyotikler kullanılır. Ciddi alerji durumlarında stemik kortizon tedavisine başlanır. Saçın boyanmasından hemen sonra alerji etkileri gözlemlenirse boya saçtan uzaklaştırılmalıdır. Bunun için saç bol suyla yıkanmalıdır.

Give a Comment