Saç Ekimi Acı Verir Mi?

Çeşitli saç problemlerinden dolayı veya farklı bir görünüm isteyen kişiler saç ekimi yapabilir. Bu işlem bir cerrahi operasyon sonucunda gerçekleşir. Saç ekiminin uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. Lokal anestezi işlemi saç ekiminde uygulanır.

Saç ekiminde lokal anestezinin uygulanması nedeniyle, saç derisine gerekli araçlar ile müdahale yapılır. Ancak bölgenin daha önceden uyuşturulması ve gerekli ilaçlar ile hassas hale getirilmesi saç ekimi esnasında şiddetli bir acının olmasını engeller. Müdahale ve uyuşturma esnasında birtakım ağrıların olması mümkündür. Daha sonraki süreçte de baş ağrısı veya deride ağrının görülmesi normaldir. Bu ağrılar doktorun önerdiği ağrı kesiciler ile birlikte kısa sürede giderilebilir.

Saç ekiminin rutin kontrolleri sırasında da çok az acı duyulması söz konusu olabilir. Hatalı saç ekiminin yapılması durumunda da bazı düzenlemelere ihtiyaç duyulabilir. Son dönemlerde bu operasyonlarda fue teknolojisi de uygulanır. Klasik yöntem olan fut yöntemine göre fue tekniği daha az acı hissedilmesini sağlar.

Saç ekimi 5 veya 6 saat süren ve ameliyathane ortamında yapılan bir cilt cerrahisidir. Bu operasyonda acının diğer bölgelere oranla daha fazla hissedildiği bölge ense kısmıdır. Bu bölgeye yapılan lokal anestezi ile birlikte sızı meydana gelebilir.

Operasyonunun yapıldığı gece baş ağrısınını görülmesi de yaygın bir durumdur. Bu ağrıların tedavisi için operasyonda bulunan doktor tarafından hastaya ağrı kesici verilir. Saç ekiminde iki adım izlenir. İlk etapta kişinin saçları kısaltılır. Daha sonra saç ekimi yapılacak olan yerin işaretlenmesi gerçekleşir. Bu işlem oldukça kısa sürer ve kişinin deri yapısına göre çok az bir acı hissedilebilir. Saçların toplanması bölümünde herhangi bir ağrı yaşanmaz. Ekimin yapılacağı bölgeye geçilir ve bu bölge uyuştuğu için diğer bölgelere oranla daha az acı hissedilir.

Saç dökülmeleri toplum genelinde çok fazla görülen bir sorundur. Bu tip sorunlarla karşılaşan kişilerin uzmanlardan yardım alması gerekir. Saç ekiminin genel olarak oldukça az bir ağrı ile noktalandığı söylenebilir. Saç ektirmek isteyen kişilerin genel muayeninin ardından deri yapısına uygun bir saç modeli ile tedavisine başlanır.

Give a Comment