Saç Fırçası Nasıl Kullanılır?

Pratik bir biçimde saçları şekillendirmesinin yanı sıra fırçalar saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Saç fırçalarının kullanımı ile saç derisine yapılan masaj, kan dolaşımının hızlanmasına ve kıl köklerindeki yağ bezlerinin uyarılarak saç ve saç derisi sağlığı için gerekli bir madde olan sebumun salgılanıp tüm saça yayılmasına neden olur. Ancak fırçalarının saçlara zarar vermeden en etkili şekilde kullanılabilmeleri için saç tipine ve kullanım amacına uygun bir ürün seçilmesine ve fırçanın kullanımında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Saç Fırçası Seçimi

Saç fırçası seçiminde tercih edilecek ürünün hangi malzemeden üretildiğine dikkat edilmelidir. Piyasada daha çok plastik fırçalar bulunur. Ancak düşük fiyat etiketlerinin yanında plastik ürünler saçlarda elektriklenme problemine yol açabilir. Özellikle kuru saçlara sahip olanların ve sıklıkla saçlarında elektriklenme problemi yaşayanların plastik yerine ahşap gövdeli ürünler tercih etmesi daha doğru olur. Fırça gövdesinin yanında fırça kıllarının yapısı da önemlidir.

Doğal malzemeden üretilmiş fırça kılları saç tellerine çok daha az zarar verdikleri için mümkün olduğunca doğal kıldan yapılmış saç fırçaları tercih edilmelidir. Ancak saç telleri çok kalınsa bu tip ürünler saça tam olarak nüfuz edemeyebilir. Bu durumda plastik-doğal karışımı ürünler kullanılabilir. Kalın telli, çabuk karışan ve kıvırcık saçların daha kolay şekil alması için ayrıca metal kıllı fırçalar da tercih edilebilir.

Seçilen fırçanın saç derisine zarar vermemesi için kılların uç kısımlarının yuvarlatılmış olmasına dikkat edilmelidir. Düz saçlarda dalgalar yaratmak, dalgalı saçları düzleştirmek gibi şekil verme amaçlarıyla yuvarlak fırçalar kurutma, masaj yapma ve tarama gibi amaçlarla ise düz fırçalar tercih edilmelidir. Uzun ve gür saçlara sahip olanlar için daha pratik bir kullanım için geniş yüzeyleri olan kürek biçimli fırçalar uzun ve ince telli saçlara sahip olanlar içinse dar dikdörtgen fırçalar daha uygundur. Kıvırcık saçlar ve kaynaklı saçlarda oval fırçalar daha etkiliyken, saça hacim veren seyrek dişli fırçalar her saç tipi ile uyumludur.

Saç Fırçası Nasıl Kullanılır?

Saç fırçasının en rahat kullanımı için saçların temiz, kuru ya da hafif nemli olması gerekir. Bunun için saçlar su ya da bakım kremi çeşitlerinden birisi ile nemlendirilebilir. Fırça ile taranacak saçların öncelikle tutamlar halinde ayrılması gerekir. Toka kullanılarak ayrılan tutamların karışması engellenebilir.

Taranacak tutama fırça saç köküne yakın olacak şekilde geçirilir. Fırçanın saçın içine iyice işlemesi sağlanır. Eğer fırça saçı çok sıkı bir şekilde tutuyorsa kopmaya bağlı olarak saçların dökülmesinde artış olabilir. Bunun için saçlar dipten diğer elle tutularak desteklenir ve saç diplerine binen yük azaltılarak dökülmeler engellenmiş olur. Saçlar yukarıdan aşağıya doğru nazik hareketlerle taranır. Tarama esnasında fırça kıllarının saç diplerine temas etmesine de dikkat edilmelidir.

Yuvarlak fırça ile saça şekil verilirken ya da düz fırçalar ile saç kurutulurken fön makinesi saça 20 cm uzaktan ve açılı şekilde tutulur. Aksi halde saçlar aşırı ısınmadan dolayı zarar görebilir. Yuvarlak saç fırçası ile saçlar verilecek şekle göre saçın altından ya da üstünden taranabilir.

Yorum Yapınız