Saç Gümüş Renge Nasıl Boyanır?

Nötr bir ton olan gümüş rengi son zamanlarda saçlarda oldukça modadır. Doğal saç renkleri arasına atılan gümüş-gri tonlu gölgelendirmeler de ilgi görür. Genellikle saçın tamamına değil, bir bölümüne uygulanır. Ancak öncesinde saçı bu renge hazırlamak için belli aşamaların yerine getirilmesi gerekir.

1. Aşama: Saç Renginin Açılması

Gümüş rengin saçta kalıcı olabilmesi ve kendisini gösterebilmesi için öncelikle saç renginin açılması ve beyaza yakın platin sarı halini alması gerekir. Açma işlemi için saçın daha önce işlem görmemiş olması önemlidir. Saç açma işlemi saçın doğal yapısını değiştiren kimyasal bir işlemdir ve geri alınamaz. Daha önce işlem görmüş saçlar ise yanabilir.

Açıcı saçta çok fazla bekletilirse saç bu kimyasal işlemden dolayı hasar görmeye başlar ve yanar. Saç teli iki farklı noktadan tutulup çekildiğinde incelip kopacak hale gelmişse bu saçın yandığı anlamına gelir. Saç bitkisel içerikli bir açıcı ile açılırsa alacağı hasar azaltılmış olur.

Açıcı saçın tamamına sürülür ve saç istenilen tona ulaşana kadar saçta tutulur. Ancak bu süre 1 saatten fazla olursa saçın yanma ihtimali artar. Bu nedenle uzun süre bekletmeden açıcının akıtılması gerekir.

2. Aşama: Açıcının Akıtılması

Saç açıcı birkaç kez şampuanlanarak saçtan tamamen akıtılır. Açık sarı saçları beyaza yaklaştırmak için üretilmiş özel şampuanlar vardır. Eğer saç rengi istenen sarı tonuna kadar açılamamışsa bu şampuanlar yardımıyla sarı saç 1-2 ton daha açılabilir.

Saç açma işlemi kimyasal bir işlem olduğundan saçın doğal neminin kaybolmasına sebep olur ve saçı matlaştırır. Saçı matlaşmadan kurtarmak için şampuanlama işleminin ardından saç kremi uygulanmalı ve iyice durulanmalıdır. Saç tamamen kurutulmalıdır.

3. Aşama: Gümüş Rengi Elde Etme ve Saça Uygulama

Gümüş rengi için ihtiyaç duyulan iki renk vardır. Bunlar beyaz ve mordur. Beyaz boya, karıştırma kabına dökülür ve içine az miktarda mor renk eklenir. Burada mor rengin miktarını iyi ayarlamak önemlidir. Karıştırıldığında lila rengi elde edilir. Boya saçın tamamına sürülür ve bir saate yakın bekletilir. Ardından şampuanlanarak akıtılır ve saç kremi uygulanır. Birkaç yıkama sonunda saç, istenilen gümüş rengine dönüşür.

Yorum Yapınız