Saç Kırıkları Nasıl Giderilir?

Yıpranan saçların nemsiz kalması sonucu saç kırıkları oluşur. Saç uçlarında oluşan çatallaşmalar, kırılma belirtisidir. Deniz, güneş ışığı, saça uygulanan yüksek ısılı işlemler gibi dış etmenler saç kırılmalarına nenden olur. Kırıkların kesilmesi, doğru yıkama yöntemleri, doğal yağlar ve maskeler ile oluşan kırıklar giderilir. Uygulanan yöntemler, yeni kırıkların oluşmasını da önler.

Kırıkların kesilmesi: Kalıcı çözüm olan saç kırıklarının kesilerek giderilmesi önemlidir. Bu işlem kuaförde yapılabileceği gibi evde de uygulanabilir. Saçlar, toka yardımı ile tepede toplanır. Parça parça alınan saçlara ışık tutularak görülen kırıklar kesilir. Bu aşamada saç makası kullanmak, yeni kırıkların oluşmaması için önem taşır. Düzenli olarak saç kestirmek, kırıksız, canlı ve sağlıklı saçları beraberinde getirir.

Dengeli beslenme: Saç sağlığı için bazı vitamin, mineral ve bileşenlerin alınması çok önemlidir. A, C, E ve B grubu vitaminleri meyve ve sebzeler yoluyla alınır. Kalsiyum, manganez, bakır, çinko ve demir mineralleri içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Badem, fındık, buğday gibi tahıllar ve yeşil sebzeler minerallerin bulunduğu besinlere örnektir. Ek olarak biotin ve folik asit, saç tellerini kalınlaştırarak kırılmaları önler.

Doğru yıkama yöntemi: Kış döneminde ılık, yaz döneminde ise soğuk suyla saç yıkamak en sağlıklı yöntemdir. Saç ve cilt yapısına zarar veren aşırı sıcak suyla saç yıkanmamalıdır. Yıkanan saçlar ıslak halde taranır ya da fırça uygulanırsa, kırık oluşur. Yıkanan saçlar hafifçe kurulanarak, kendiliğinden kuruması beklenmelidir.

Doğal yağlar: Argan yağı, jojoba yağı, hint yağı, zeytinyağı ve kakao yağı saç kırıklarını gidermede etkili olan yağlardır. Saç maskesinde kullanımları oldukça faydalıdır. Düzenli olarak uygulanmaları, yeni kırıkların oluşma ihtimalini ortadan kaldırır.

Saç Kırıkları İçin Maske

  • Yarım çay bardağı badem yağı
  • 2 çorba kaşığı limon suyu
  • Yarım muz

Hazırlanması ve Uygulanışı

İlk olarak bir kap içerisinde muz ezilir. Kaba limon suyu ve badem yağı eklenir. Malzemeler karıştırılarak maske haline getirilir. Saç kök ve uçlarına yoğun olarak sürülür. Saça etki etmesi için maske saçta 1 saat bekletilir. Son olarak ılık suyla saçlar yıkanır.

Give a Comment