Saç Nasıl Gürleştirilir?

Seyrek saçlar pek çok insanın şikayet ettiği bir durumdur. Saçlar doğuştan seyrek olabildiği gibi sonradan saç dökülmesine bağlı olarak da gürlüğünü kaybedip seyrek hale gelmiş olabilir. Bu durumda genetik, çevresel, psikolojik vb. etkenler son derece önemlidir. Bu etkenleri ortadan kaldırarak saça ihtiyaç duyduklarını vererek saçları gürleştirmek mümkündür.

Saçı Gürleştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Saç
Saç

Saçı gürleştirmeye başlamadan önce ilk olarak saçı seyrekleştiren nedenleri belirlemek gerekir. Bunlar genetik, sağlıksız-düzensiz beslenme, stres, saçın aşırı yıpratılması, hava değişimi gibi pek çok farklı neden olabilir.

Eğer saç seyrekliğinin nedeni genetik faktörler ise bu durumda saçı sonradan gürleştirmek pek mümkün değildir. Saçın sağlıklı olmasını ve böylece daha az dökülmesini sağlayarak daha da seyrek bir hale gelmesi engellenebilir. Düzenli saç maskesi uygulayarak, doğal yağlarla saçı güçlendirip besleyerek dökülmelerin önüne geçilmeye çalışılır. Saç giderek daha da seyrekleşiyorsa ve bu durum şikayet oluşturuyorsa saç ekim yöntemi tercih edilebilir.

Saç dökülmeleri genetikten çok çevresel nedenlere bağlıysa saçı gürleştirmek çok daha kolaydır. Bu durumda ilk iş dökülen saç miktarını azaltmaktır. Daha sonrasında saçı seyrekleştiren nedenler ortadan kaldırılmalı ve saç yardımcı ürünlerle beslenmelidir.

  • Doğru ve dengeli bir beslenme düzeni benimsenmeli ve bol miktarda su içilmelidir.
  • Stres faktörlerinden uzak durulmalı ve psikolojik açıdan güçlü olunmalıdır.
  • Saça nazik davranılmalı ve yıpranmasına engel olunmalıdır. Hava değişimleri, saç kurutma makineleri, tarak-fırça kullanımı, aşırı ısıya maruz kalmak saçı yıpratan başlıca nedenlerdir. Bu olumsuz etkiler ortadan kaldırılmalıdır.
  • Saç beslenmeli ve güçlendirilmelidir. Bu aşamada ilk olarak doğal ürünlerin tercih edilmesi tavsiye edilir. Saç maskeleri, doğal yağ karışımları saçı beslemekte etkili ürünlerdir.

Saçı Gürleştirmek İçin Doğal Yağ Maskesi Tarifi

Saç
Saç

Aynı miktarlardaki hafif ılıtılmış zeytinyağı ve susam yağına 4 damla kekik yağı, 4 damla lavanta yağı, 4 tane dövülmüş aspirin, 1 tatlı kaşığı bira mayası eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım saç diplerine sürülerek yaklaşık 2 saat kadar bekletildikten sonra saç temizlenir. Son durulama suyuna 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklenmesi tavsiye edilir.

Give a Comment