Saç Tebeşiri Nasıl Uygulanır?

Saçların görünümünde farklılık yaratmak için kullanılan malzemelerden birisi de saç tebeşirleridir. Şekillerinden dolayı tebeşir ismiyle anılan bu ürünler kimyasal içerikli boyalardır. Geniş yelpazede renk seçeneğine sahip olan bu ürünler ile saçlar tutamlar halinde istenen renge kolaylıkla boyanabilir.

Saçların normal şekilde yıkanması ile pratik şekilde saçtan temizlenebilen bu boyalar kimyasal içeriklerinden dolayı saçta 2 günden daha uzun süre tutulmamalıdır. Kozmetik dükkanları ve birçok markette satılan bu ürünler bazı noktalara dikkat edilerek kısa süre içinde saça uygulanabilir.

Saç Tebeşiri Nasıl Uygulanır?

  • Saç tebeşiri uygulanmadan önce saçta jöle, sprey ya da briyantin gibi maddelerin olmaması ve saçın temiz olması gerekir.
  • Saç tebeşiri kullanılmadan önce uygulama yapılacak bölgenin altına koruyucu bir örtü serilmelidir. Bu şekilde tebeşirden dökülen tozların kıyafetleri ya da zemini boyaması engellenebilir. Uygulama esnasında ellerin boyanmaması içinse bir çift plastik eldiven giyilebilir.
  • Boya uygulaması yapılacak tutamlar ayrılır ve suyla nemlendirilir. Nemlendirme seviyesi saç tellerinden su damlamayacak şekilde olmalı ve tercihen saç tutamı sprey şişesinden püskürtülen su ile nemlendirilmelidir.
  • Saçın nemlendirilmesinin adından istenen renkteki tebeşir saç tutamına sürtülerek boyama işlemi gerçekleştirilir. Bu aşamada tutamdaki tüm saç tellerinin eşit şekilde boyanmasına dikkat edilmeli, tebeşir uygulanan tutam ince telli bir tarakla taranarak boyanın homojen dağılması sağlanmalıdır.
  • Saç tutamı boyandıktan sonra boyanın sabitlenebilmesi için ısıtılan saç düzleştirici ile boyalı tutamın üzerinden geçilmelidir. Eğer düz plakalı bir cihaz yoksa bu durumda yüksek sıcaklıkta çalıştırılan fön makinesi de boyanın sabitlenmesi için kullanılabilir.
  • Eğer farklı bir tutam aynı renge boyanacaksa bu durumda boya sabitleme işlemi tüm tutamlar boyandıktan sonra yapılabilir. Ancak aynı tutamda ya da farklı tutamlarda farklı renkler kullanılacaksa renklerin birbirine karışmaması için önce bir renk sabitlenmeli, ardından saç düzleştirici temizlenerek diğer renkler sırayla sabitlenmelidir.
  • Saç tebeşiri uygulanan tutamlar renklerini 2-3 gün boyunca korurlar. Ancak bu maddelerdeki kimyasal içerik saçların yıpranmasına neden olabileceğinden boya saçta en fazla 2 gün tutulmalı ve bu uygulama çok sık tekrarlanmamalıdır.

Give a Comment