Saçın Kırılması Nasıl Engellenir?

Kuruyan saçlar zaman içinde esnekliğini kaybederek hasar görebilir. Özellikle saç uçlarında meydana gelen kırıklar ya da çatallaşmalar bu durumun en net göstergesidir. Birkaç pratik bakım önerisi ile parlak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olunabilir.

Saç Neden Kırılır?

Fön makineleri, düzleştiriciler, ısı ile çalışan diğer şekillendiriciler, çok sık uygulanan boya vb. kimyasal işlemler ve yanlış uygulanan saç bakım ürünleri saç yapısına hasar vererek zaman içinde kırıkların oluşmasına neden olur. Dış etkenlerin yanı sıra bazı saç tipleri genetik olarak kırılmaya yatkındır. Düz saçlara göre kıvırcık saçlar daha fazla kırılma eğilimi gösterir. Genetik olarak kuru ya da kıvırcık saçlara sahip olan kişilerin saç bakımında daha fazla özen göstermesi gerekir.

Saçın Kırılması Nasıl Engellenir?

Beslenme: Saç sağlığı büyük oranda beslenme ile ilişkilidir. Yeteri kadar sıvı tüketmeyen, hayvansal gıdalar ve B komplex vitaminleri bakımından zengin beslenmeyen kişilerde saç ve cilt kuruluğu meydana gelir. Saça dışarıdan yapılacak bakım işlemleri geçici etkiye sahiptir. Günlük su tüketimine dikkat etmek, proteinleri ve B vitaminleri içeren gıdaları dengeli tüketmek, saçın ihtiyacı olan besinleri almasını ve sağlık kazanmasını sağlar.

Yıkama: Saçların en büyük düşmanı ısıdır. Çok sıcak su ile yapılan yıkamalarda, saçtaki nem kaybı artar. Saç derisindeki kan akışı azaldığından saç kökleri yeterince beslenemez. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç yapısına uygun, ağır kimyasal maddeler içermeyen şampuanlar ile ılık suda yıkama yapılması gerekir. Durulama suyunun soğuk olması ise mat saçlara parlaklık kazandırır.

Tarama: Saç kırıklarının çok büyük bir bölümü tarama ve şekillendirme esnasında meydana gelir. Özellikle saçları kuruyken taramak, sağlıklı saçlarda bile kırıkların oluşmasına zemin hazırlar. Nemli saç telleri, kuru saç teline kıyasla daha esnektir. Saçın hasar görmesini önlemek için saçların nemliyken, kalın dişli taraklarla taranması gerekir.

Kurutma: Yüksek ısıda kullanılan aç kurutma makinesi saçların doğal nemini kaybetmesine neden olur. Sert havlular ile yapılan kurulamalar da saçlarda benzer sonuçlara yol açar. Saçları kendi halinde kurumaya bırakmak en sağlıklı kurutma şeklidir. Fön makinesi kullanımında düşük güçte ve düşük ısıların seçilmesi nem kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Şekillendirme: Düzleştiriciler, maşalar, alkol ve zararlı kimyasal maddeler içeren saç şekillendirici kozmetikler uygulama sıklığına bağlı olarak saç tellerinin hasar görerek canlılığını kaybetmesine neden olur. Sıkı topuzlar ve örgüler de saç tellerine hasar verebilir. Şekillendirme aşamalarında ısı kullanmamak, saçları çok sıkı toplamamak ve doğru kozmetik ürünlerini kullanmak saç kırıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Give a Comment