Saçın Parlak Görünmesi Nasıl Sağlanır?

Işıl ışıl parlayan saçlar hem daha canlı hem de daha sağlıklı görünür. Bunun için öncelikle saçların temizliğine dikkat edilmelidir. Ancak saçların yeterince parlak olmadığı düşünülüyorsa bu durumda daha parlak bir görünüm için bazı ipuçlarından faydalanılabilir.

Saçların Parlak Görünmesi İçin Neler Yapılabilir?

  • Saçların doğal bir parlaklığa sahip olmaları için saç temizliğinde ve bakımında doğru ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Kullanılan ürünlerin kaliteli ve mümkün olduğunca organik olmalarına dikkat edilmeli ve ürün tercihinde saç tipine uygun, saçları besleyen ve nem dengesini sağlayan bir ürün tercih edilmelidir.
  • Fön, maşa ve boya gibi uygulamaların yanında saçların çok sıkı toplanması, yanlış toka ve yanlış fırça kullanımı gibi durumlar yıpranmalarına neden olarak saçların mat görünmesine neden olur. Bu nedenle bu uygulamalardan ve yapılan hatalardan uzak durulması saçların parlaklıklarını korumalarına yardımcı olur.
  • Soğuk su saçların parlamasında oldukça etkilidir. Banyoda yıkama için ılık su kullanımı daha sağlıklı olmasına rağmen banyo sonrasında saçlara bir bardak kadar soğuk su dökülürse saç tellerinin üst katmanları kapanır ve bu durum saçların çok daha parlak görünmelerini sağlar. Saçların aşırı sıcak su ile yıkanması ise saçları kurutur ve bu da saçların matlaşmasına neden olur.
  • Sirke de saçların parlak görünmesinde oldukça etkilidir. Banyodan çıkmadan önce yarım kova ılık su içerisine bir çay bardağı kadar elma sirkesi ilave edilip saçlar bu su ile durulanırsa, bu uygulama ile çok daha parlak saçlara kavuşmak mümkün olur. Elma sirkesi ayrıca bir sprey şişesi ile saçlara doğrudan da uygulanabilir. Saç tellerindeki tüm kalıntıları yok eden sirke bu şekilde saçlara doğal bir parlaklık kazandırır.
  • Saç köklerindeki yağ bezlerinden salgılanan sebum hem saç derisini korur hem de saç tellerinin nem dengesini sağlar. Saçların doğru fırça kullanılarak fırçalanması sonucunda sebum salınımı uyarılır. Bunun için saç derisine parmaklarla masaj da yapılabilir. Salgılanan sebum ise saçı besleyip, korumasının yanında yağ içeriğinden dolayı saçın parlaklık kazanmasını da sağlar. Ancak, bu uygulamaların çok sık yapılması sonucunda saçlarda yağlanma problemi yaşanabileceğinden dolayı dikkatli olunmalıdır.
  • Saç bakım maskeleri de saçların parlak görünmelerinde etkilidir. Özellikle hindistancevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi E vitamini açısından oldukça zengin besin maddelerinin kullanıldığı maskeler saçların oldukça parlak görünmesini sağlar.
  • Dengeli ve düzenli beslenerek de saçların canlı ve parlak olması sağlanabilir. Beslenme diyetinde özellikle avokado, zeytin, ıspanak, fındık, ceviz, bitkisel yağlar ve yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlere yeterince yer verilmesi, saçların daha parlak olmasında etkili olur.

Give a Comment