Saçın Sağlıklı Uzaması Nasıl Sağlanır?

Uzun saçlara sahip olmak birçok kadının hayalidir. Ancak bunun için sürekli bakım yapmak gerekir. Saçlar uzadıkça saç derisinden uçlara saçın kendi kendini beslemesi zorlaşır. Bu nedenle saçların uç kısımları saç diplerine göre daha kuru bir hal alır.

Kıvırcık saçlıların saç derilerinin ürettiği, saçı besleyen yağ, düz saça göre saç uçlarına daha az yayılır. Kıvırcık saçların daha kuru olması bundan kaynaklanır. Saçlarını uzatmak isteyen kıvırcık saçlı kişilerin düz saçlı kişilere göre daha fazla bakım yapması gerekir.

Saçları uzatmak için dışarıdan beslemenin yanı sıra uzatacak gıda takviyeleri ve beslenme düzeni çok önemli bir adımdır. Saç sağlığı için önemli olan biotin, çinko ve demir yönünden zengin gıdalar tüketilmesi ve vitamin alımına özen gösterilmesi gerekir. Öncelikle kan tahlili yaptırarak herhangi vitamin eksikliğinin olup olmadığı tespit edilir. Bu, hem beden sağlığı hem de saç sağlığı için önemli bir adımdır.

Saçların uzaması için hiç kesilmemesi gerektiğine inananlar vardır. Bu doğrudur. Ancak saçın uzun ama sağlıksız görünmesi istenmiyorsa 3-4 ayda bir saç uçlarındaki kırıklar temizletilmelidir. Bu sayede saçlar daha sağlıklı uzar. Kesilmeyen saçta uzar. Ancak bakımsız, sağlıksız ve mat görünür. Önemli olan saçı uzatırken bakımını ihmal etmemektir.

Bir diğer önemli ipucu ise saç maskeleri ve saç bakım ürünleridir. Biotin içeren şampuan ve saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Banyo sırasında saç derisine masaj yaparak kan akışını hızlandırmak da saçı besler. Bunun yanında, haftada bir kere çeşitli yağlar ile saç uzama süreci hızlandırılabilir. Bu yağlardan bazıları şunlardır: Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve Hint yağı. Ürünleri uygularken aşırıya kaçmadan saçın ihtiyacı kadarını kullanmak çok önemlidir. Fazla yağ kullanımı ve iyi arındıramamak bitlenmeye yol açabileceği gibi kepeğe ve saç dökülmesi de ortaya çıkar.

Saç uzatmak için yapılmaması gerekenler şunlardır:

  • Saçı yüksek ısı kullanarak düzleştirmek
  • Fön makinası ile kurutmak
  • Saçı yüksek ısı vererek maşa yapmak
  • Saça kimyasal işlem uygulamak
  • Saç boyatmak
  • Perma yaptırmak gibi içerisinde kimyasal veya ısı bulunan işlemler yaptırmak saçın sağlığını bozacağı için saçın sağlıklı uzamasını engeller.
  • Aynı zamanda saçı sürekli toplamak tokaların saçı kırması nedeniyle tavsiye edilmez.

Give a Comment