Saçın Yumuşak Olması Nasıl Sağlanır?

Sert ve kuru yapılı saçlar doğru bakımlarla daha yumuşak ve canlı hale getirilebilir. Uygun ürün kullanımı ile saç daha sağlıklı hale gelir. Yıkama ve kurutma yöntemleri, saçın kalitesinde önemlidir. Bakım önerileri kadar beslenme şekli de saç dokusuna etki eder. Yumuşak saçlar için saçı kurutan ve yıpratan uygulamalardan kaçınmak gerekir.

Saç maşası, düzleştirici gibi yoğun ısı veren uygulamalardan önce, termal saç spreyi veya silikon kullanmak önemlidir. Bu tip uygulamalar saçı yıpratır ve kurutur. Ürün kullanımının yanı sıra saçın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin alınması gereklidir. Özellikle C, E ve B12 vitaminleri, antioksidan içeren besinlerin tüketimine ağırlık vermek saç sağlığında etkilidir. Stres, uyku düzensizliği ve sigara kullanımı cansız ve kuru saçların oluşmasına neden olur.

Saçları her gün yıkamamak ve 2-3 günde bir yıkamak uygundur. Çok sıcak suyla saç yıkamaktan kaçınmak, oldukça önemlidir. Islak saçları fırçalamak, saç yapısını yıpratır ve cansızlaştırır. Cansız saçlar ise sertleşir.

Badem yağı: Saça nem kazandıran badem yağı, canlı ve parlak görünmesinde de etkilidir. Saç bakımında, özellikle maskelerede kullanılan önemli bir doğal üründür.

Tatlı elma yağı: Saç yapısına yumuşaklık kazandıran etkili bir yağdır. Kuru saçları nemlendirme ve canlandırma gibi faydaları bulunur.

Papatya yağı: Saç derisi üzerinde etkili papatya yağı, saçların parlaklığını ve yumuşaklığını artırır.

Argan yağı: Saç bakımında oldukça etkili yağlardan biri olan argan yağı saç tellerini yumuşatır ve besler. Doğrudan saça sürülebildiği gibi maskelerde de kullanılır.

Hindistan cevizi yağı: Maske içeriğinde ve doğrudan kullanımı uygun olan yağ, saçı besler ve canlanmasını sağlar.

Malzemeler

  • Bir çorba kaşığı papatya
  • Çeyrek fincan elma sirkesi

Hazırlanışı ve Uygulanması

Papatya kaynar su içine konulur ve 30 dakika bekletilir. Ardından kabın içine elma sirkesi eklenir. Karıştırılarak hazırlanan maske, şampuanlanan saça dökülerek uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra durulanır. Haftalık düzenli kullanımında etkili olur.

Give a Comment