Saçlar Hangi Sıklıkta Yıkanmalıdır?

Bakımlı bir görünümün olmazsa olmazı saçların sağlıklı olmasıdır. Kuru, yıpranmış, cansız ve kırılmış saçlar ise kişinin görünümünün yanında özgüvenini de olumsuz etkiler. Özellikle de saçlarda meydana gelen yağlanma bu açılardan rahatsız edicidir. Bu durumun önlenmesi için saçların saç tipine uygun bir şampuan kullanılarak yıkanması gerekir.

Saçlar Hangi Sıklıkta Yıkanmalıdır?

Saçların sık yıkanmaları ile genellikle onların daha sağlıklı olacakları düşünülür. Ancak bunun tam aksine saçların çok sık yıkanmaları saç sağlığını olumsuz etkiler. Bu durumun nedeni ise saç derisindeki yağ hücreleri tarafından üretilen sebum adlı maddeden kaynaklanmaktadır. Saçlı derinin ve saçların yağlanmasını sağlayan bu madde aynı zamanda koruyucu, besleyici ve nemlendirici etkiye sahiptir. Saçların çok sık yıkanması sonucunda ise saçlar yağlardan arındırılır ancak buna bağlı olarak ihtiyaçları olan nemi de kaybetmiş olurlar. Bu şekilde çok sık yıkanan saçlar nem kaybederek kururlar, zayıflarlar, matlaşırlar, kırılırlar ve sağlıksız bir görünüme sahip olurlar. Saçların çok sık yıkanması ayrıca saç derisindeki koruyucu bakterilerin de zarar görmelerine neden olarak cilt sağlığında da olumsuzluklara yol açar. Bu nedenle saçların ortalama olarak haftada 3 kez yıkanmasının yeterli olduğu uzmanlarca söylenir.

Saçların çok seyrek yıkanması da sık yıkanmasında olduğu gibi bazı olumsuzluklara yol açar. Özellikle saçların aşırı yağlanması, kirletici etkenlerin saça çok daha kolay şekilde tutunmasına yardımcı olur. Ayrıca saçlı derideki yağ miktarındaki artış akne gibi cilt problemlerinin yaşanmasına da yol açabilir. Bu nedenle saçlarını daha seyrek yıkamayı tercih edenler de en fazla 3-4 günlük aralıklarla saçlarını yıkamalıdır.

Saçları çok çabuk kirlenen, aşırı yağlanan ve sprey, jöle gibi saç şekillendirici kullanan kişiler saçlarını önerilen sürelerden çok daha sık yıkamak durumunda kalabilirler. Bu durumda mümkünse şampuan her yıkamada kullanılmamalıdır. Ayrıca kullanılan şampuanın da doğal ve besleyici özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında saçlar yıkanırken kullanılan suyun saçlara zarar vermemesi için çok sıcak olmamasına da dikkat edilmelidir. Banyo sonrası saç tipine uygun bir bakım kremi uygulanarak saçların nem dengesi de sağlanmaya çalışılmalıdır. Saçlar banyodan sonra hemen kurutulmamalı ve nem tutmaları için bir süre havlu sarılı halde bekletilmelidir.

Give a Comment